Nastavení cookies

Muzejní krystal Stavbou roku 2020

19.10.2020 13:38|příspěvkové organizace

Nadace pro rozvoj architektur a stavebnictví soutěže vyhlásila v minulém týdnu osmičku vítězů Stavba roku 2020 soutěže. Jednou ze staveb oceněných soutěžní odbornou porotou je i skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. 

 

 

Autorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, který s ním zvítězil ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014. Jeho projekt oslovil soutěžní komisi zejména díky unikátnímu vzhledu stavby ve tvaru skleněného krystalu nebo broušeného bižuterního kamene, který tak navenek symbolizuje i jeho obsah. Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun. Návštěvníci mohou toto unikátní dílo obdivovat od června.

„Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu“, uvedla v září na nominačním večeru ředitelka muzea Milada Valečková. „Chtěla bych poděkovat svému zástupci Petru Novému za to, že mě přesvědčil stavět právě tohle, a nic jiného. Svému kolegovi Janu Pleštilovi za to, že dokopal stavbu i projektanty, aby to všechno dotáhli do úspěšného konce. A samozřejmě ministerstvu kultury, které nám velkoryse umožnilo tak jedinečnou stavbu realizovat“, doplnila Valečková.

Není to ale jediná významná cena, kterou se může muzeum v tomto roce pochlubit. O týden dříve obdrželo ocenění Patria Nostra za rekonstrukci a zpřístupnění posledního dochovaného objektu zaniklé sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách. Cenu uděluje Mezinárodní festival architektury a urbanismu ve spolupráci s hejtmany všech krajů za příkladný investiční a architektonický počin realizovaný v letech 1990–2020 přispívající k rozvoji venkova v jednotlivých krajích ČR. „Jedná se o ocenění těch, kteří se mimořádným způsobem podílejí na zachování hodnot minulosti a vytváření nových hodnot pro život venkova“, uvádějí zástupci vyhlašovatelů. 

Stavba roku 2020 - výsledky 28. ročníku soutěžní přehlídky
Stavba roku 2020 - Seznam přihlášených

 

Kontakt:
Milada Valečková

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
T: 483 369 010
M: 778 527 121
E: milada.valeckova@msb-jablonec.cz
W: www.msb-jablonec.czhttps://www.facebook.com/msbjablonec

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.