Muzeum romské kultury chystá na léto sérii koncertů Summer stage, podcast i živelné programy pro rodiny. Nově otevíráme i v sobotu!

02.07.2020 11:22|příspěvkové organizace

Muzeum romské kultury připravilo pro veřejnost sérii letních novinek, které osvěžují letní kulturní mapu města Brna. Koncerty romských hudebních hvězd, podcast, živelné programy pro rodiny s dětmi a nová, návštěvnicky příjemnější otevírací doba.

 

Naším cílem je maximálně vyjít vstříc návštěvníkům, kteří po koronavirové krizi zůstávají v Brně nebo budou cestovat po republice, říká ředitelka Muzea romské kultury, Jana Horváthová. „Navíc máme letos také důvod k oslavám, po dvouletých přípravách a krajinářsko-architektonické soutěži na budoucí podobu Památníku Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku máme vítězný návrh a jeho budoucí podobu. Oslavu proto věnujeme právě budoucímu památníku v Letech.

Hlavní novinkou je otevření muzea návštěvníkům i v sobotu. Kromě přístupných výstav a expozice budou každou sobotu od 10 – 16 hodin připraveny speciální programy pro rodiny s dětmi na téma přírodních živlů v duchovní kultuře Romů a Sintů. Pro rodiče a děti, kteří rádi společně tvoří a poznávají, je připraven interaktivní program v expozici a venkovních prostorách muzea a výtvarná dílna v ateliéru.  

Hlavním programem léta je 6 koncertů ze série Summer stage, které budeme mj. streamovat živě na Facebooku. Sérii zahajuje 16. 7. slovenská virtuozka a primáška Barbora Botošová se svou kapelou, vystoupí také brněnská funky kapela Aroma sound nebo cimbálová muzika jiného houslového virtuoza Ivana Heráka. Sérii zakončuje Tomáš Botló, který coby hvězda československé funky scény vystoupí v Muzeu romské kultury vůbec poprvé. Koncerty budou vždy ve čtvrtek od 19. hodin na venkovním pódiu na dvoře Muzea romské kultury, vstupné je dobrovolné. 

Ve dnech koncertů Summer stage budeme také po celé léto zveřejňovat na webu muzea a platformě Spotify nové díly první sezóny Podcastu Muzea romské kultury. Mapujeme v ní cestu k novému památníku: Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách od jeho protektorátní historie přes poválečně kapitoly budování vepřína, objevování tématu romského holokaustu historikem Ctiborem Nečasem nebo porevolučních kapitol boje aktivistů, pamětníků a dalších osobností za uznání obětí romského holokaustu. Speciální díly budou věnovány také archeologii holokaustu (výzkum v prostoru bývalého letského tábora a z něho vzešlé unikátní nálezy), stejně jako specifičnosti krajinářsko-architektonické soutěže. Poslední díl bude věnován vznikající knize To jsou těžké vzpomínky autorského kolektivu pod vedením Jany Horváthové.

Letní program tím ale není ani zdaleka vyčerpán. Vedle akcí v Muzeu romské kultury na návštěvníky čeká také program v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě, který má od 1. srpna upravenou otevírací dobu pro návštěvníky:  9 – 17 hodin. 

 

Kontakt: 
Mgr. Alica Sigmund Heráková
M: 775 407 065
E: media@rommuz.cz
W: www.rommuz.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.