Nastavení cookies

Národní muzeum se znovu otevírá návštěvníkům

01.12.2020 15:26|příspěvkové organizace

Národní muzeum se ve čtvrtek 3. prosince částečně opět otevře svým návštěvníkům. Po více než 50 dnech, kdy bylo z důvodu opatření proti šíření koronaviru znovu zcela uzavřeno, nyní může přivítat alespoň část zájemců o prohlídky svých výstav. 

 

A to jak těch stávajících, tak i zbrusu nových, které Národní muzeum pro své návštěvníky připravilo během uzavření. Poprvé tak bude možné naživo spatřit výstavy Slavní čeští skladateléLvem mě nazývají1620. Cesta na Horu, Hudební zvěřinec, Korona v muzeu! nebo Nástroje paměti.

Od čtvrtka 3. prosince 2020 Národní muzeum otevře Muzejní komplex (tj. Historickou a Novou budovu), České muzeum hudby a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Otevření těchto objektů je samozřejmě podmíněno dodržováním platných opatření. Jedná se především o snížení kapacity návštěvnosti na maximálních 25 %, při dodržení 15 m² na osobu. Dále se jedná o dodržování dostatečných rozestupů a zajištění dezinfekce pro návštěvníky. 

Vstupenky lze zakoupit i online na oficiálních webových stránkách Národního muzea. Počty návštěvníků v celých objektech i jednotlivých expozicích budou regulovány personálem přímo na místě.  V týdenních intervalech se bude fungování návštěvnického provozu vyhodnocovat, jak z hlediska vývoje epidemiologické situace a bezpečnosti, tak i zájmu návštěvníků. Následně budou eventuálně přijímána další opatření, včetně případného prodloužení otevírací doby, otevření dalších objektů Národního muzea apod. Cílem je, aby návštěva muzea byla pro návštěvníky maximálně bezpečná a zároveň i příjemným kulturním zážitkem. 

A na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit?

Muzejní komplex Národního muzea:

 • Sluneční králové – výjimečný mezinárodní projekt, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.
 • Slavní čeští skladatelé – netradičně pojatá výstava vtáhne návštěvníky do příběhů života čtyř fenomenálních skladatelů: Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
 • Lvem mě nazývají – představuje nejstarší český symbol a jeho cestu českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
 • Korona v muzeu! – věnuje se zpola zapomenuté světici svaté Koroně. Výstava ji představí v jejích proměnách od exotické mučednice s reprezentativním jménem, které oslovilo například římského císaře Otu III., po patronku dřevorubců a ochránkyni lidí v nouzi, pomocnici hledačů pokladů a sázečů loterií, a nakonec v současnou ochránkyni proti stejnojmenné nemoci. 
 • 1620. Cesta na Horu – výstava připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Vůbec poprvé se návštěvníci zúčastní multimediální rekonstrukce bitvy nebo na vlastní kůži zažijí atmosféru staroměstského popraviště.
 • Nástroje paměti – výstava se věnuje lidské paměti a jejím nosičům od nejstarších dob po dnešní moderní technickou paměť. Svým návštěvníkům tak představí nejen historii klínového písma a osobnost Bedřicha Hrozného, ale i nejnovější trendy.
 • Poklady numismatických sbírek – ukazuje numismatiku jako vědu i sběratelský obor. K vidění je zhruba 1 500 exponátů ze sbírkových fondů Národního muzea doplněných o zápůjčky spolupracujících muzeí.
 • Sál minerálů – tato část expozice představuje více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
 • Momenty dějin – unikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Novou a Historickou budovou Národního muzea.
 • Tajný život sbírek: Mongolsko a buddhismus – představuje v osmi vitrínách historii sběratelství předmětů z Mongolska v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, a to od počátku 20. století po dnešek.
 • Držíme spolu – výběr roušek, které se nově staly součástí sbírek Národního muzea.

České muzeum hudby:

 • Hudební zvěřinec – nová výstava, která zavede návštěvníka do světa, kde se hudba prolíná se světem zvířat.
 • Člověk – nástroj – hudba – stálá expozice, která představuje návštěvníkům hudební nástroje jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti a jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.
   

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur:

 • Doma na Sibiři – ukazuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám.
 • Na březích Nilu – prostřednictvím více než 500 sbírkových předmětů z českých i zahraničních sbírek představuje obyvatele starověkého nilského údolí a životní prostředí, které je obklopovalo a které dalo vzniknout jedněm z nejstarších civilizací.
 • Po stopách asijské cesty Havelky a Zikmunda – fotografická výstava na nádvoří Náprstkova muzea.
 • Kultury Austrálie a Oceánie – stálá expozice představující originální doklady života a kultury etnik těchto oblastí.
 • Vojta Náprstek – stálá expozice představující život a osobnost Vojty Náprstka.

Pokud to situace dovolí, Národní muzeum otevře postupně všechny své objekty. Například v Národním památníku na Vítkově se tak nově budete moci těšit na výstavu Parlament! a po otevření Národopisného muzea na vás bude čekat nová výstava Lidová víra. Veškeré aktuální informace naleznete na stránkách Národního muzea: www.nm.cz.

 

Kontakt:
Mgr. Lenka Boučková

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
T: +420 224 497 250           
M: +420 737 712 289
E: lenka.bouckova@nm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.