Nastavení cookies

Národní technické muzeum se přidává k oslavám výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku

01.10.2020 14:08|příspěvkové organizace

Při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku připravilo muzeum v Železničním depozitáři NTM Chomutov výstavu „Chomutov ve století páry“. O víkendu 3. a 4. října 2020 oslavy výročí doprovodí jízdy parního motorového vozu Komarek z roku 1903 ze sbírky NTM, které budou vozit návštěvníky depozitáře v jeho areálu.

 

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek bude vozit zájemce v areálu Železničního depozitáře NTM v Chomutově o víkendu 3. a 4. října 2020 každou hodinu od 10 do 16 hodin. Jízdenka pro návštěvníky depozitáře v hodnotě 20 Kč bude prodávána ve voze.


Parní motorový vůz M 124.001 Komarek

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Ředitel Železničního muzea NTM Michal Novotný doplnil: „V Železničním depozitáři NTM Chomutov si mohou návštěvníci prohlédnou vzácná vozidla ze sbírky NTM, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku. Vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy byl vyroben na zakázku bývalé Ústecko-teplické dráhy společností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům. S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i další cenný exponát – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší dochovanou lokomotivu v České republice.“


Lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302)

Výstavu „Chomutov ve století páry“ připravilo NTM ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“ Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století.

www.ntm.cz
www.muzeum-chomutov.cz

Kontakt:
Bc. Jan Duda
Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00  Praha 7
M: +420 770 121 917
E: jan.duda@ntm.cz
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.