Nejkrásnější české knihy roku 2019 vyhlášeny

28.05.2020 10:21|příspěvkové organizace

Výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019, kterou pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR, byly vyhlášeny netradičně online prostřednictvím videa, které lze zhlédnout na webu instituce, Facebooku, Youtube a Instagramu soutěže.

 

V 55. ročníku soutěže ocenila mezinárodní porota nejkrásnější knihy české produkce celkem v sedmi kategoriích. Několikanásobné ocenění si za originální zpracování knih odnesla nakladatelství Host, Arbor Vitae a Nadační fond 8smička. Všechny vítězné knihy si letos návštěvníci prohlédnou na letní výstavě v letohrádku Hvězda. 

Do soutěže o nejlepší knižní design se letos přihlásilo rekordních 313 publikací, oceněno bylo přes třicet z nich. V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Jdi na venkov! věnující se lidové tradici a výtvarné kultuře venkova z produkce nakladatelství Arbor Vitae, které zároveň obdrželo první místo za nejlepší autorskou práci, Malíř a mor / Le peintre et la peste. Kniha inspirovaná románem Mor Alberta Camuse obsahuje patnáct celostránkovým kreseb, kterými jejich autor „potvrdil nejen svůj mimořádný výtvarný talent, ale v estetické rovině dokázal zakotvit i stále platné varovné memento, které právě dnes, v souvislosti s novou světovou epidemií, získalo nečekaně na aktuálnosti,“ zdůvodňuje volbu člen výtvarné komise Gustav Erhart. Kategorii Krásné knihy ovládlo nakladatelství Host. Možnosti milostného románu v grafické úpravě Martina Peciny se umístily na prvním místě, na třetím pak útlá knížka haiku Muž na pokraji vzplanutí. Host byl oceněný i v kategorii dětské literatury. Klub divných dětí s ilustracemi Nikoly Logosové, čerstvé držitelky ceny Czech Grand Design, získal třetí místo. Nejkrásnější dětskou knihou se pak stala publikace To je metro, čéče! aneb první dětská knížka o pražském metru z nakladatelství Paseka.

V kategorii učebnic porotu zaujal netradiční vizuální jazyk publikace Jak to ruplo, která přibližuje dějiny střední Evropy. Knih o výtvarném umění a katalogů v minulém roce vzniklo mnoho a porota neměla rozhodování o těch nejkrásnějších jednoduché. První místo získal počin Národní galerie, publikace Posel z Dálného východuo životě sběratele a propagátora asijského umění Vojtěcha Chytila. Ocenění si odnesla i publikace v úpravě Jana Matouška, držitele ceny Czech Grand Design, o fenoménu laterny magiky Diktátor času. V kategorii katalogy obsadila první příčku Vrchovina, krabatina, mrchovina Nadačního fondu 8smička. Autory grafického řešení katalogu stejnojmenné výstavy jsou Martin Odehnal a Štěpán Malovec, kteří coby loňští vítězové stejné kategorie zpracovali i vizuál soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019.

Kromě Cen Ministerstva kultury ČR se udělují i speciální ocenění. Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentský design získala Markéta Michalčíková z pražské VŠUP. Její autorská kniha Útlum čerpá z námětu českého hornictví. Památník národního písemnictví s Uměleckoprůmyslovým museem vybírá každoročně napříč kategoriemi nejlepšího úpravce do 30 let. Letos si ocenění a fotoaparát od společnosti Canon, sponzora soutěže, odnesli Marek Nedelka a Jan Novák za publikaci Myšlenková dílna / Think Shop. Cenu za vynikající polygrafické zpracování získalo vydání surrealistického textu Vratislava Effenbergera Vzpoura Sládků, doplněné o ilustrace Jana Švankmajera. Zvláštní cenu Svazu polygrafických podnikatelů získal Posel z Dálného východu za mimořádné zpracování knižní vazby, jaká podle technické komise ještě nikdy nebyla do soutěže přihlášena. Sdružení českých umělců a grafiků Hollar ocenilo ilustrační doprovod knihy Houby z Yuggothu horororového klasika H. P. Lovecrafta. O ilustrace a grafický design se postaral František Štorm. Poslední udělené ocenění od Unie grafického designu si odnesla publikace Sídliště Ďáblice. Spolek českých bibliofilů, který každoročně uděluje Cenu Vojtěcha Preissiga, se tentokrát rozhodl ocenění neudělit.

Videoprezentaci výsledků tohoto ročníku připravili vizuální umělec Jakub Jansa a grafici soutěže Martin Odehnal a Štěpán Malovec. Předání ocenění se uskuteční 15. července 2020 v letohrádku Hvězda u příležitosti zahájení výstavy Z hvězdy kruh nejkrásnějších knih Česka, Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska. Výstavní projekt k 55. ročníku soutěže je koncipovaný jako setkání nejkrásnějších knih ze soutěží v pěti evropských zemích. Instalace budou doplněny o intervence umělců Jana Hendrycha, Krištofa Kintery, Petry Peškové, Michala Pustějovského a Jindřicha Zeithammla. 

Vítězové Nejkrásnější české knihy roku 2019

 

Kontakt:
Aneta Křižková
PR manažer | Oddělení prezentace sbírky
E: krizkova@pamatnik-np.cz 
T: +420 778 757 662
W: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
https://www.facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi/
https://www.facebook.com/nejkrasnejsiceskeknihyroku/
INSTAGRAM
YOUTUBE
 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.