Nastavení cookies

Nová studie z edice Český tanec v datech se věnuje tanečníkům v muzikálech

04.11.2021 16:39|příspěvkové organizace

Institut umění – Divadelní ústav v rámci své výzkumné činnosti mapuje další oblast profesního uplatnění tanečníků. Jde mimo jiné o první sondu do pracovních podmínek umělců v českých a moravských muzikálových souborech. 

 

Studie Roaman Vaška Tanečníci v muzikálech mapuje uplatnění tanečníků a pohybových umělců v hudebně-zábavním divadle, a především muzikálu. Zachycuje baletní soubory, které byly před rokem 1989 určeny výhradně pro tento hudebně-dramatický žánr, a mapuje postupnou proměnu muzikálového sboru od oddělené pěvecké a taneční složky ke kompaktní muzikálové company. Studie se zabývá skupinou UNO, jež ovlivnila taneční část významných muzikálových produkcí 90. let, a všímá si tanečních specifik původní české muzikálové tvorby. Charakterizuje odlišnosti mezi soukromě a veřejně provozovanými muzikály a podrobně analyzuje rozdíly v pracovních podmínkách umělců v Praze a v hlavních mimopražských centrech.

Publikace Tanečníci v muzikálech navazuje na předchozí studie věnované tanečnímu vzdělávání a uplatnění tanečníků a pohybových umělců v baletu, současném tanci, nonverbálním divadle, novém cirkuse nebo černém divadle. Studii lze stáhnout zde


 

Kontakt:
Anna Poláková

T: +420 721 431 516
E: anna.polakova@idu.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.