Okupační stávka 2019: tisíc fotografií na chodbách Filozofické fakulty UP

12.11.2019 10:10|příspěvkové organizace

Největší výstava fotografií z roku 1989 doprovodí happening, který pořádají v neděli 17. 11. bývalí studenti Univerzity Palackého. Na chodbách a v místnostech Filozofické fakulty bude při akci „Okupační stávka 2019“ přes 1100 snímků Petra Zatloukala a Michala Štosela.

 

Rádi bychom nastávající výročí oslavili se všemi, kteří se tehdejšího dění účastnili. Zároveň to nemá být a nebude nudná vzpomínková akce. Zveme i ty nejmladší, aby se podívali a prakticky si vyzkoušeli, co všechno bylo potřeba dělat: malování plakátů, tištění na cyklostylech, datlování na psacích strojích, vydávání časopisu Přetlak a k tomu zde budou dobové relikvie, jako jsou staré škodovky a žigulíky, fotky, filmy i sametový guláš,“ zve veřejnost hlavní organizátor akce Martin Štainer, který byl před třiceti lety členem stávkového výboru studentů.  Na jednom místě tak bude v provozu asi největší množství psacích strojů na světě – organizátorům se jich podařilo dát dohromady zhruba pětadvacet. Ve třech místnostech se budou promítat dokumentární filmy, představí se i pracoviště fungující za revoluce – plakátovací, výjezdy, kuchyně, spojovatelna, redakce novin Přetlak atp.

PROGRAM:
Sobota 16. listopadu 2019
18.00
 slavnostní mše v katedrále sv. Václava

Neděle 17. listopadu 2019
10.00
 slavnostní zahájení akce Okupační stávka 2019
- na chodbách i v některých učebnách program pro veřejnost
15.00 poděkování v aule Filozofické fakulty
- poděkování kantorům, kteří studenty podporovali hned od prvních dní, přičemž si byli vědomi toho, že mohou přijít o práci a skončit ve vězení. Spousta z nich už bohužel nepřijde…
16.00 projekce koncertu Karla Kryla
- na nádvoří fakulty mohou návštěvníci zhlédnout záznam koncertu legendárního zpěváka, který po návratu z exilu vystoupil v hale Univerzity Palackého. 

K 30. výročí Sametové revoluce také bývalí studenti vytvořili stránky www.olomouckarevoluce89.cz, kde lze nalézt informace k nastávající akci, fotogalerii i kalendář vzpomínek na tehdejší události. „Tahle naše akce je připomínkou i vzpomínkou určenou pro nejširší veřejnost, chceme, aby si lidé lépe uvědomili význam demokracie a svobody. Proto také chceme touto akcí podpořit protestující studenty v Hongkongu,“ doplňuje Martin Štainer.

Kontakt:
Tomáš Kasal

T: 602 671 477

Martin Štainer
T: 777 693 055
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.