Nastavení cookies

Online projekt Karantéňan přichází s další výzvou k autorské tvorbě

20.01.2021 13:37|příspěvkové organizace

V době jarního lockdownu představilo lektorské oddělení Památníku národního písemnictví (PNP) postavičku Karantéňana, který v době distanční výuky za pomoci výzvy „napiš příběh, udělej knihu” děti motivoval k tvorbě autorské knihy.

 

Animovaný hrdina se nyní vrátil a prostřednictvím videa představuje dětem téměř zapomenutý fenomén ex libris neboli knižní značky.

V pořadí druhé video s názvem Karantéňan II. Udatný vzniklo v rámci projektu Trienále českého ex libris, které pravidelně v tříletém intervalu (a v loňském roce poprvé virtuálně) oceňuje nejlepší současné tvůrce ex libris. Mezi oceněnými umělci loňského ročníku jsou také výtvarníci Martin Mulač a Barbora Bieylonovič. S jejich pomocí Karantéňan a kurátorka sbírky ex libris Barbora Vlášková představují nejen stručnou historii fenoménu ex libris zábavnou a hravou formou, ale přináší také kompletní vizuální návod, jak si originální knižní značku (razítko) vyrobit doma. 

V novém videu Karatéňan vyhlašuje už druhou výzvu k samostatné tvorbě. Až do 23. března 2021 přijímá ukázky vlastnoručně vytvořených ex libris – knižní značky ve formě razítka. Vítězové budou odměněni u příležitosti Dne knihy, který připadá na 23. dubna. Výzva je otevřená pro jednotlivce, skupinky i školní kolektivy, které jsou v době nouzových opatření odkázané na online výuku a samostudium. Podrobné informace k soutěži Karantéňan zveřejňuje na svých sociálních sítích pod hashtagem #objevexlibris #vyryjznacku a na webu

O projektu 
Projekt Karantéňan je lektorským programem Památníku národního písemnictví, který z důvodu karanténních opatření není možné realizovat jinak, než on-line. Postava Karantéňana jako superhrdiny odkazuje v tomtéž smyslu na „hrdiny dneška“ – hrdinství v atmosféře koronaviru překračuje hranice fikce a děti se s ním setkávají i v běžném životě. Prostřednictvím edukačních videí a motivačních výzev si projekt klade za cíl inspirovat děti i dospělé k vlastní tvorbě. Karantéňan funguje na platformách FacebookInstagram a Youtube.

O videu 
Karantéňan II. Udatný objevuje ex libris 
Scénář: Mariana Dočekalová 
Účinkují: Barbora Bieylonovič, Martin Mulač, Barbora Vlášková 
Hlas Karantéňana: Denis Šafařík 
Režie, střih, postprodukce: Jakub Jansa 
Ilustrace: Milan Starý 
Animace: Vojtěch Starý 
Produkce: Kateřina Kostková
Natáčení probíhalo v Ateliéru Sýpka, Buštěhrad. 
Vyrobil Památník národního písemnictví v roce 2020.

Za podpory Ministerstva kultury ČR.

 

Kontakt:
Aneta Křižková
PR manažer | Oddělení prezentace sbírky
T: +420 778 757 662
E: krizkova@pamatnik-np.cz 
www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
https://www.facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi/
https://www.facebook.com/nejkrasnejsiceskeknihyroku/
INSTAGRAM
YOUTUBE

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.