Open Air koncert České filharmonie bude i letos na Sychrově

31.05.2021 11:20|příspěvkové organizace

Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem završí 23. června ve 20.15 hodin svou 125. sezonu tradičním Open Air koncertem, který se stejně jako loni bude konat v areálu Státního zámku Sychrov. 

 

První český orchestr pod vedením dirigentů Petra Altrichtera a Roberta Kružíka přednese program složený ze slavných operních árií a melodií. Koncert zahájí mladý český pianista Tomáš Kačo, který se ujme sólového partu při premiérovém uvedení své skladby Fantasy Open Air. Z dalších sólistů vystoupí sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Petr Nekoranec a basbarytonista Boris Prýgl. Součástí večera bude v pořadí již třetí slavností udělení Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. I letošní Open Air koncert bude mít benefiční rozměr. Během přímého přenosu mohou diváci přispět do veřejné sbírky založené Nadací pro výzkum rakoviny ČR na podporu výzkumu rakoviny plic. Koncert živě vysílá Česká televize na programu ČT art a na sociálních sítích. Večerem provází Jiří Vejvoda.

Dirigent Robert Kružík bude Českou filharmonii před publikem řídit poprvé, přestože s orchestrem zkoušel už v roce 2017. „Opravdu se moc těším na další spolupráci s Českou filharmonií a jsem velmi rád, že si ve svých třiceti letech mohu znovu stoupnout před tento orchestr,“ říká Robert Kružík„Je krásné, že to, co Jiří Bělohlávek započal, žije dál. Že se stále pomáhá mladým muzikantům. Je tu ta podaná ruka, kterou v určitém okamžiku potřebuje každý. V tom vidím jeho velký odkaz.“

Vystudovaný violoncellista a dirigent Robert Kružík působí od roku 2016 jako stálý dirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Je také stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno. Tři sezony pobyl v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a letos nastupuje jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. V červnu 2020 se stal druhým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka, která vznikla na počest bývalého šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie, jenž odešel právě dnes před čtyřmi lety. Ocenění pro umělce do třiceti let bylo poprvé uděleno v roce 2019 hornistce Kateřině Javůrkové. Laureáta za rok 2021 vyhlásí v průběhu Open Air koncertu na zámku Sychrov manželka Jiřího Bělohlávka Anna Fejérová.

Debutově s Českou filharmonií vystoupí i klavírista Tomáš Kačo, jehož cesta od bazarového rozladěného pianina v novojičínském bytě tradičně velké romské rodiny za klaviaturu koncertního Steinwaye v plné newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Klasické hudební vzdělání získané v ČR završil absolutoriem na prestižní Berklee College of Music v USA, kde žije od roku 2015. V roce 2018 vydal debutové album My Home. Osobitá je jeho skladba For Ludwig, Yours Elise věnovaná Ludwigu van Beethovenovi či originálně zpracované tradiční koledy. Na Sychrově bude pod taktovkou Roberta Kružíka uvedena jeho kompozice Fantasy Open Air, kterou napsal jako poctu české opeře na zadání České filharmonie. Ve čtvrthodinové skladbě tak bude citovat tři árie Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany – Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky, Synáčku, můj květe z Jakobína a Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty.

Tomáš Kačo, © Zdena Hanáková

Výběru dalších skladeb programu Open Air koncertu České filharmonie a jejich přípravy se ujal dirigent Petr Altrichter.  V podání mladých pěvců Slávky ZámečníkovéPetra Nekorance a Borise Prýgla se posluchači mohou těšit na árie z oper Nápoj lásky Gaetana Donizettiho, Faust Charlese Gounoda, Bohéma Giacoma Pucciniho, Rusalka Antonína Dvořáka a Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Slavné operní árie zarámují neméně známé operní melodie – předehra k Auberově Němé z Portici, předehra k Verdiho opeře Nabucco, předehra k třetímu dějství Wagnerova Lohengrina, intermezzo z Levancavallových Komediantů a valčík z Čajkovského Evžena Oněgina. 

Slávka Zámečníková, © Besim Mazhiqi

Open Air koncert České filharmonie na zámku Sychrov je spojen s veřejnou sbírkou na podporu moderních metod včasné detekce a prevence rakoviny plic„V připravované výzkumné studii chceme otestovat přítomnost proteinových biomarkerů v dechu osob s vysokým rizikem rakoviny plic. Pokud se nám podaří prokázat, že bílkoviny ve vydechovaném vzduchu mohou diagnostikovat rakovinu plic, umožní nám to zpřístupnit tuto rychlou, neinvazivní a život zachraňující diagnostiku široké cílové skupině ohrožených občanů,“ vysvětluje docent Marián Hajdúch z Nadace pro výzkum rakoviny ČR a z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se kterým Česká filharmonie úzce spolupracuje již od první vlny pandemie covid-19. Právě díky jejich kloktacím PCR testům mohl orchestr bezpečně zkoušet, v rámci možností hrát a uspořádat celkem 18 televizních přenosů, z nichž řada měla benefiční přesah.

Veřejná sbírka na podporu výzkumu metod prevence rakoviny plic je aktivní od dnešního dne až do konce června. Peníze je možné darovat na adrese darujme.cz/prevence nebo lze přispět na sbírkový účet 2901516003/2010 či prostřednictvím DMS zprávy ve tvaru RAK 90 na telefonní číslo 87777. Během přímého přenosu koncertu bude aktivní i call centrum. Sbírku administruje Nadace pro výzkum rakoviny ČR, která zajistí distribuci a využití vybraných prostředků. Partnerem sbírky je společnost NaturaMed Pharmaceuticals, která zdvojnásobuje veškeré dary do celkové výše 200 000 Kč.

Program
Tomáš Kačo: Fantasy Open Air                                                                                             
Daniel Francois Esprit Auber: Němá z Portici, předehra k opeře                                           
Wolfgang Amadeus Mozart: Non mi dir, árie Donny Anny z 2. dějství opery Don Giovanni    
Gioachino Rossini: Largo al factotum, árie Figara z 1. dějství opery Lazebník Sevillský        
Giuseppe Verdi: Nabucco, předehra k opeře
Gaetano Donizetti: Una furtiva lagrima, árie Nemorina z 2. dějství opery Nápoj lásky
Richard Wagner: Lohengrin, předehra k 3. dějství opery
Charles Gounod: Rondo o zlatém teleti, árie Mefistofela z 2. dějství opery Faust
Ruggero Leoncavallo: Intermezzo z opery Komedianti
Giacomo Puccini: O soave fanciulla, duet Rodolfa a Mimi z 1. dějství opery Bohéma
Petr Iljič Čajkovskij: Valčík z opery Evžen Oněgin
Antonín Dvořák: Měsíčku na nebi hlubokém, árie Rusalky z 1. dějství opery Rusalka
Bedřich Smetana: Znám jednu dívku, ta má dukáty, duet Jeníka a Kecala z 2. dějství opery Prodaná nevěsta

Účinkující
Petr Altrichter – dirigent
Robert Kružík – dirigent (jen skladba Tomáše Kača)
Slávka Zámečníková – soprán
Petr Nekoranec – tenor
Boris Prýgl – baryton
Tomáš Kačo – klavír
Jiří Vejvoda – moderátorÚvodní foto: Petr Altrichter, © Petra Hajská

Kontakt:
Luděk Březina

PR manager
M: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharonie.cz
W: www.ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.