Opera Notre Dame na festivalu St. Gallen

24.06.2021 13:02|příspěvkové organizace

Pražský filharmonický sbor se v pátek 25. června 2021 představí v opeře Notre Dame Franze Schmidta
na festivalu ve švýcarském St. Gallenu, kde hostuje pravidelně od roku 2009.

 

Letošní představení opery Notre Dame se sborem nastudoval sbormistr Lukáš Kozubík, který je s PFS na festivalu poprvé: „Přestože se nejedná o operu tzv. sborovou (s velkým zastoupením sborových výstupů), vyžadují jednotlivé pasáže vysoce profesionální těleso, schopné dostát požadavkům instrumentálního vedení hlasu a naplnit skladatelovu představu mohutného zvuku. Mám radost, že v symbióze s dirigentem Michaelem Balkem a za doprovodu Symfonického orchestru St. Gallen se nám to daří.

Pozvání na operu Franze Schmidta přijala také velvyslankyně republiky ve Švýcarsku a Lichtenštejnském knížectví, paní Kateřina Fialková, která se se sborem setká na závěrečném představení.

Ještě nedávno byl skladatel a (nejen) jeho opera Notre Dame pro mnohé i hodně poučené operní fanoušky velkou neznámou. Dokonce tohoto bratislavského rodáka některé hudební slovníky zcela zamlčují, i když se za svého života jako pokračovatel tradice Liszta, Brucknera a Mahlera dočkal velké společenské vážnosti, a dokonce čestného doktorátu na vídeňské univerzitě. Historický román Victora Huga, odehrávající se ve středověku za vlády Ludvíka XI., zaujal tehdejšího violoncellistu vídeňské opery při pobytu v Paříži a nápad napsat podle něj operu dostal při hostování Vídeňských filharmoniků pod taktovkou Gustava Mahlera právě zde.

Premiéra opery na festivalu St. Galler Festspiele: 25. června 2021, 21.00 hodin Další představení: 26. 6., 29. 6., 2. 7., 3. 7., 7. 7., 9. 7.

Více o festivalu na www.stgaller-festspiele.ch

 

Kontakt:
Mgr. Monika Havlová

PR a marketing
Pražský filharmonický sbor
Melantrichova 970/17, Praha 1
T: +420 224 276 539
M: +420 776 670 982
E: havlova@choir.cz
W: www.filharmonickysbor.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.