Památník národního písemnictví připravil online projekt Karantéňan pro děti

05.05.2020 12:58|příspěvkové organizace

Online vzdělávací projekt Karantéňan motivuje v době pokračující distanční výuky děti k vyprávění vlastních příběhů prostřednictvím média autorské knihy. Formou krátkých videí zavede děti do ateliérů ilustrátorů, seznámí je se spisovateli dětských knih a nahlédne i do nakladatelství.

 

V úvodním videu se diváci seznámí s postavou Karantéňana, který se pod výzvou „Napiš příběh, udělej knihu“ stane jejich průvodcem za knižním dobrodružstvím.

Scénáristka projektu a zároveň lektorka vzdělávacích pořadů PNP Mariana Dočekalová představí superhrdinu Karantéňana se spolutvůrci videa, spisovatelkou, logopedkou a speciální pedagožkou Ester Starou a ilustrátorem Milanem Starým, kteří se zaměřili na textovou tvorbu příběhu i výtvarný doprovod. Oba autoři spolupracovali již na několika dětských knihách, loňská Ó, ó, ó, vajíčko! je mezi nominovanými v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2019. Projekt Karantéňan v průběhu května a června představí i další ilustrátory dětských knih z letošního ročníku soutěže o nejlepší knižní design.

Projekt Karantéňan zastupuje lektorské programy Památníku národního písemnictví, které z důvodu karanténních opatření není možné realizovat. Postava Karantéňana jako superhrdiny odkazuje v tomtéž smyslu na „hrdiny dneška“ – hrdinství v atmosféře koronaviru překračuje hranice fikce a děti se s ním setkávají i v běžném životě. Mohou se tak inspirovat hrdinskými činy obyčejných lidí nebo těmto hrdinům věnovat svůj příběh, o který se Karantéňan prostřednictvím výzvy Napiš příběh, udělej knihu podělí na svých sociálních sítích.

Karantéňan funguje na platformách FacebookInstagram a Youtube.

 

Kontakt:
Aneta Křižková
PR manažer
Oddělení prezentace sbírky
T: +420 778 757 662
E: krizkova@pamatnik-np.cz 
W: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
https://www.facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi/
https://www.facebook.com/nejkrasnejsiceskeknihyroku/
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.