Nastavení cookies

Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu se letos uskuteční bez omezení

13.08.2020 12:18|příspěvkové organizace

Ve čtvrtek 20. srpna Muzeum romské kultury pořádá tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě.

 

Letos připomínáme již 77. výročí tragické noci z 21. na 22. srpna 1943, kdy bylo v hromadném transportu odvlečeno z protektorátního tzv. cikánského tábora 749 romských a sintských mužů, žen a dětí do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

 

Pietní akt realizujeme letos beze změny termínu,“ uvedla ředitelka Jana Horváthová. „Vzhledem k tomu, že se program koná ve vnějších prostorách památníku, neomezujeme ani počet návštěvníků ani nevyžadujeme roušky. Návštěvníci nemusí mít obavy, jak v autobuse, který vypravujeme z Brna zdarma, tak v areálu památníku je zajištěno dostatečné hygienické zázemí i množství dezinfekce.

Jediné omezení je letos spojeno s těžbou dřeva stromů z okolního lesa, který je napaden kůrovcem. „V důsledku průjezdů těžké techniky lesními cestami je ztížen přístup k nouzovému pohřebišti s hromadnými hroby na Žalově, kde se tradičně uctívá památka obětí položením věnců, kytic a zapalováním svíček,“ uvedl Radovan Krhovský, vedoucí památníku. „Terén se snažíme upravovat do takové podoby, aby bylo pro návštěvníky možné přijít až k Žalovu, ve výsledku budeme bohužel ale velmi závislí na počasí. V případě nemožnosti se na Žalov dostat budeme provizorně klást věnce k vymezenému místu v areálu památníku.“

V rámci kulturního programu letos vystoupí zpěvačka Pavlína Matiová (aktuálně pěvecky exceluje v představení Gádžové jdou do nebe režiséra Jiřího Havelky v divadle Husa na Provázku), klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Ten je také autorem hudebních aranží ke skladbě Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vznikla speciálně pro: Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů. Text k písni napsala a samotnou píseň i nazpívala textařka Barbora Bagárová. Videoklip produkoval Sabir Agalarov a bude ke zhlédnutí ve výstavních prostorách památníku.

Celý záznam pietního aktu bude streamován live na Facebookovém účtu Muzeum.romske.kultury.

Muzeum romské kultury připravuje podcastovou sérii věnovanou cestě k památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Aktuální epizodu, kterou věnujeme právě historii protektorátního tábora v Hodoníně u Kunštátu i současnosti památníku, najdete na našem webu www.rommuz.cz/podcasty

 

Program akce:
11:00 - památník – zahájení pietního shromáždění 
11:05 - slovo ředitelky 
11:15 - historický vstup 
11:20 - projevy 
12.05 - přesun na Žalov k uctění památky obětí 
12.20 - duchovní slovo 
12.50 - uctění památky obětí, kladení věnců
13.05 - ukončení oficiální části, přesun do památníku, občerstvení
13.30 - komentované prohlídky s historičkou Annou Míškovou (volitelná účast)
14.15 - odjezd autobusů do Černovic k uctění památky obětí pohřbených na farním hřbitově
14.40 - uctění památky obětí na hřbitově v Černovicích


V případě zájmu se, prosíme, akreditujte na níže uvedeném emailu do 19. 8. 2019 do 12. hodin.

Kontakt:
Mgr. Alica Sigmund Heráková

vedoucí oddělení vztahů s veřejností 
Muzeum romské kultury 
Bratislavská 67, 602 00 Brno
T: +420 775 407 065
E: media@rommuz.cz
W: www.rommuz.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.