Nastavení cookies

Poezie, tanec a performance. Výstava SETINY Bohumily Grögerové pokračuje i natáčením experimentálního filmu

17.06.2022 18:29|příspěvkové organizace

Výstava SETINY, otevřená v loňském roce k nedožitým stým narozeninám spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové, se stala inspiračním zdrojem a zároveň kulisami pro natáčení experimentálního filmu režisérky a dokumentaristky Hany Novákové. Prostor výstavy zůstává návštěvníkům otevřen až do konce sezony 30. října 2022.

 

V geomantické stavbě letohrádku Hvězda v uplynulých dnech performovali tanečnice a tanečníci z pražské Konzervatoře Duncan Centre pod vedením choreografky a taneční pedagožky Evy Blažíčkové, zakladatelky školy. Improvizované taneční představení odpovídá na instalace v pěti tematických místnostech výstavy, které reagují na jednotlivé fáze tvorby i života Bohumily Grögerové: Láska – Tvorba – Zrcadlení – Proměna – Smrt. „V experimentálním filmu, stejně jako ve výstavě, se snažíme dát hlas spisovatelce samé a nijak ji neinterpretovat. Interpretací svého druhu je ale pochopitelně už scénografie výstavy a výběr předkládaných textů,“ uvádí kurátorka výstavy a zároveň režisérka Hana Nováková.

Multižánrový projekt propojující literaturu, film, architekturu a tanec se tak pokouší odpovědět na otázku, jak by na stávající stav světa reagovalo hnutí konkretismu a dílo Bohumily Grögerové dnes – pomocí živého fyzického světa, nezprostředkovaného písmem, který reprezentuje samo lidské tělo.

Výstava v letohrádku Hvězda zůstává návštěvníkům otevřena až do konce října tohoto roku, spolu s několika doprovodnými akcemi včetně komentované prohlídky a odložené přednášky portugalistky a překladatelky Šárky Grauové. Kompletní informace k projektu a výstavě návštěvníci najdou na webové stránce setiny.cz, kde je možné zhlédnout také video prohlídku výstavy. Připravovaný experimentální film Hany Novákové, který se pokusí zprostředkovat českou autorku domácímu a také zahraničnímu publiku, bude poté promítán v Českých centrech a ve vybraných zahraničních galeriích.

O autorce
Bohumila Grögerová se narodila 7. srpna 1921 v Praze. Pracovala na redaktorských pozicích a jako cizojazyčná korespondentka, od roku 1951 působila v nakladatelství Naše vojsko. Poezii začala publikovat již ve školních časopisech, soustavnější texty a zejména překlady z německé literatury uveřejňovala od roku 1956. Celý život si pořizovala deníkové záznamy, které nakonec společně s Josefem Hiršalem obtiskla do známého cyklu Let let. V roce 2009 získala její básnická sbírka Rukopis ocenění Magnesia Litera v kategorii poezie a kniha roku.

 

 

Kontakt:
Aneta Křižková
PR manažerka / Oddělení prezentace sbírky
T: +420 778 757 662
E: krizkova@pamatnik-np.cz
W: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.czwww.muzeumliteratury.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.