Nastavení cookies

Pozoruhodný prototyp minibusu zamířil do sbírek Národního technického muzea

16.09.2020 10:38|příspěvkové organizace

Národní technické muzeum přijalo v úterý 15. září 2020 do svých sbírek vzácný a poněkud neobvyklý dar – jediný prototyp minibusu CiBUS ENA, vyvinutý firmou Mave Liptál v roce 2005. 

 

Vozidlo je poháněno motorem Fiat Ducato, ale na rozdíl od dalších minibusů této řady jde o originální konstrukci včetně speciálního podvozku. Do vývoje vozidla významnou měrou vstoupil i průmyslový designér.  

Předání minibusu CiBUS ENA proběhlo v Národním technickém muzeu za účasti jednatele firmy Mave Martina Vrly, designéra Martina Surmana a generálního ředitele Národního technického muzea Karla Ksandra. Poté bylo vozidlo „po vlastní ose“ převezeno do Centrálního depozitáře NTM v Čelákovicích. 

Cenný prototyp minibusu Mave CiBUS ENA byl předán do sbírky průmyslového designu Národního technického muzea. Sbírka byla založena v roce 1994 a dokumentuje práci především českých designérů v technických oborech v celém jejím procesu a v těsné vazbě na vývoj v tuzemských průmyslových podnicích. „Minibus bude dalším ze spíše vzácných reprezentantů výsledků invenční práce designérů a konstruktérů v našem průmyslu na počátku 21. století,“ říká vedoucí oddělení průmyslového designu NTM Jiří Hulák. 

Projekt charakterizoval designér minibusu Martin Surman: „Jednalo se o komplexní design karoserie včetně předního a zadního panelu, bočnic a interiéru. Firma Mave v této souvislosti vyvinula vlastní koncepci výškově stavitelného pneumatického podvozku včetně náprav, aby mohlo být šasi sníženo pro nájezd vozíčkářů.“ 

Vážíme si aktivity současných českých průmyslových výrobců a samozřejmě i jejich ochoty a spolupráce v oblasti uchovávání našeho technického a kulturního dědictví. Jsem rád, že pouhé dva roky po uskutečnění výstavy Pražské vzorkové veletrhy v Národním technickém muzeu se najdou další činné firmy, které v této novodobé tradici pokračují,“ zdůraznil generální ředitel NTM Karel Ksandr.      

Prototyp minibusu CiBUS ENA, ve kterém přepravu vozíčkářů usnadňovaly unikátní výsuvné plošiny i variabilní interiér minibusu, byl předváděn a zapůjčován dopravním podnikům v ČR, kterým byly posléze dodávány autobusy stejné koncepce. Z původního designérského řešení se využívaly zejména zadní laminátové panely karoserie. Některé z nich dodnes fungují v městském provozu u různých tuzemských dopravních společností. „Pro zajímavost: na stejném podvozku byly stavěny speciály pojízdných dílen pro Letiště Praha a Bělehrad. I samotný prototyp byl komerčně využíván, naposledy 4 roky u CDS Náchod“, připojuje jednatel firmy Mave Martin Vrla Prototyp byl upraven pro standardní linkový provoz, využíván dopravními společnostmi a je stále ve velmi dobrém stavu. Po dohodě mezi designérem, výrobcem a Národním technickým muzeem v loňském roce o předání vozidla do muzejních sbírek zakoupil výrobce minibus zpět. 15. září 2020 byl převezen do Národního technického muzea. 

Firma Mave vznikla před třiceti lety jako obchodní společnost, o rok později začala vyvíjet a vyrábět spojlery a následně spací nástavby pro nákladní automobily. Od počátku vývoje spolupracuje s designéry a designérskými ateliéry vysokých škol, od roku 2003 je stálým spolupracovníkem v oblasti designu právě Martin Surman.      

Martin Surman absolvoval v roce 2001 magisterské studium oboru Design výrobků a dopravních prostředků na zlínské katedře designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 2014 doktorské studium v oboru Design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Zmíněný ateliér na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vede od roku 2014 a před dvěma lety se habilitoval jako docent. Za své designérské návrhy získal ocenění už v průběhu studia. Jako profesionální designér vytvořil několik desítek realizovaných návrhů včetně komplexního návrhu motorové jednotky Regionova pro ČD. 


Předání minibusu CiBUS ENA do sbírek Národního technického muzea. Zprava generální ředitel NTM Karel Ksandr, jednatel firmy Mave Martin Vrla, designér minibusu Martin Surman, vedoucí oddělení průmyslového designu NTM Jiří Hulák.  

 

Kontakt:
Bc. Jan Duda
Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
Kostelní 42, Praha 7, 170 78
E: jan.duda@ntm.cz
M: +420 770 121 917
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.