Pražský filharmonický sbor přeje Zubinu Mehtovi k jeho jubileu

28.04.2021 17:08|příspěvkové organizace
Jeden z předních dirigentů současnosti, Zubin Mehta, oslaví ve čtvrtek 29. dubna 2021 své 85. narozeniny. Pražský filharmonický sbor se přidává k zástupu gratulantů, protože velká část jeho historie je právě s tímto dirigentem úzce spjata, a to již od roku 1963. Pod jeho taktovkou absolvoval sbor neuvěřitelných 94 koncertů, především v zahraničí, kde se mu také díky společným projektům podařilo významně prosadit.

Pražský filharmonický sbor byl v roce 2019 iniciátorem návrhu na udělení ceny MKČR „Artis Bohemiae Amicis“ maestru Mehtovi, kterou byli oceněni i další dirigenti jako Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Miroslav Košler, Vladimir Ashkenazy a další. Maestro Zubin Mehta se stal také v sezoně 2019/2020 čestným patronem Pražského filharmonického sboru a cenu Ministerstva kultury ČR převzal z rukou ředitele a hlavního sbormistra sboru během své poslední návštěvy ČR (v rámci festivalu Dvořákova Praha). 

Maestro Zubin Mehta vystudoval hru na klavír, kompozici a hru na kontrabas. Po vítězství v dirigentské soutěži v Liverpoolu (1958) zahájil oslnivou uměleckou dráhu a během své kariéry dirigoval prakticky všechny významné světové orchestry, z těch nejvýznamnějších lze vybrat Newyorskou filharmonii, Losangeleskou filharmonii, Berlínské filharmoniky a Vídeňskou filharmonii nebo Bavorský státní orchestr, v mnoha dalších se stal čestným dirigentem a úctyhodných 50 let stál v čele Izraelské filharmonie, kde mu náleží doživotní post hudebního ředitele.

Je nositelem řady významných ocenění, mj. francouzského Řádu čestné legie a Ceny za mír a toleranci OSN, ceny Premium Imperiale Japonské císařské rodiny, ceny Kennedyho Centra nebo ocenění nadací Dana Davida (Dan David Foundation).


Kontakt:
Mgr. Monika Havlová
PR a marketing 
T: +420 776 670 982
E: havlova@choir.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.