Nastavení cookies

Před Národním technickým muzeem vyvrcholí soutěž historických automobilů „1000 mil československých"

11.08.2020 15:01|příspěvkové organizace

Soutěž historických automobilů „1000 mil československých“, kterou pořádá Veteran Car Club Praha ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Design Veteran Car Clubem Bratislava a Autoklubem ČR vyvrcholí i letos před Národním technickým muzeem. V sobotu 15. srpna 2020 od 17 do 19 hodin zde uvidíte příjezd vozidel do cíle. Letos se soutěže zúčastní 111 posádek v 5 kategoriích.

 

Soutěž obnovuje tradici závodu „1000 mil československých“, který byl pořádán Autoklubem Republiky československé v 30. letech 20. století. Šlo o rychlostní závod cestovních automobilů na trase Praha – Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát a ujeli téměř 1 600 km. Letošní ročník soutěže se uskuteční v posunutém termínu ve dnech 12. až 15. srpna 2020 a oslavuje 125. výročí založení Laurin & Klement – Škoda a 110. výročí otevření prvních expozic Národního technického muzea. 

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Jsem rád, že se Národní technické muzeum podílí jako partner na významné soutěži historických automobilů, která navazuje na prvorepublikovou tradici. Také v letošním roce se soutěže zúčastní posádky NTM a i letos bude udělena také Cena generální ředitele NTM. Chtěl bych pozvat zájemce o automobilovou historii před Národní technické muzeum, kde budou soutěžící vozy dojíždět do cíle.“

Ceny pro vítěze jednotlivých kategorií společně s knihou Petra Kožíška věnovanou historii závodu 
1000 mil československých.

Vozy Aero 50 HP a Vauxhall 25 GY ze sbírky NTM, které se zúčastní letošní soutěže, popisuje Petr Kožíšek, kurátor automobilové sbírky: 

„Automobily Aero 50 HP s kapalinou chlazeným dvoudobým dvoulitrovým čtyřválcem pohánějícím přední kola byl největší a nejvýkonnější vůz pražské továrny Aero. Dosahoval maximální rychlosti 125 km/h a vyráběl se od roku 1936 v několika provedeních otevřených a uzavřených karosérií, z nichž asi nejatraktivnější byl otevřený dvousedadlový roadster. Předmětný roadster Aero 50 HP byl vyroben v roce 1938 a jeho původní majitel ani provozní historie dnes nejsou známy. Od roku 1976 je tento automobil součástí sbírek Národního technického muzea.  

Automobilka Vauxhall Motors Ltd., sídlící od roku 1905 v anglickém Lutonu, patří k nejstarším britským automobilovým výrobcům a svými úspěšnými sportovními vozy se v prvním čtvrtstoletí své existence významně zapsala do dějin britského automobilového sportu.  V roce 1925 se stala součástí amerického koncernu General Motors.  V roce 1935 představila automobilka svůj nový velký osobní vůz Vauxhall 25, označovaný také jako „Big 6 – Velká šestka“. Poháněl ho osmdesátikoňový šestiválcový motor o objemu 3,2 litru, měl již dvouokruhové kapalinové brzdy, maximální rychlost 125 km/h a do roku 1940 byl vyroben v celkem 6882 kusech.  Jeden z nich, v úpravě pro pravostranný provoz, byl prodán nezjištěnému prvnímu majiteli prostřednictvím berlínského zástupce General Motors. Po válce byl provozován v Československu a v roce 1989 se stal součástí sbírek Národního technického muzea.“

Tisková konference v Národním technickém muzeu k závodu 1000 mil československých, v popředí cena pro absolutního vítěze závodu (vpravo) a cena generálního ředitele NTM.

Kromě dvou zmíněných vozů se posádka NTM zúčastní osobou generálního ředitele Karla Ksandra závodu ve voze Tatra 87 v majetku pana docenta Korbeláře. Soutěž končí v cíli před Národním technickým muzeem v sobotu 15. srpna 2020 mezi 17. a 19. hodinou.  Zveme zájemce o automobilovou historii na atraktivní podívanou. Oficiální zakončení akce v budově muzea bude přístupné pouze pro účastníky jízdy.

Pro milovníky automobilů, kterým by nestačila sobotní podívaná před budovou NTM nabízíme ke koupi publikaci Automobil v českých zemích, jejímž autorem je právě kolega Petr Kožíšek. Zájemce o motocykly potěší katalog výstavy „Fenomén Jawa, aneb Jawa, jak ji neznáte“. K historii českého průmyslu, která je mimo jiné významně propojena s rodinou Ringhofferů, můžeme nabídnout knihu Fenomén Ringhoffer, rodina, podnikání, doba. Knihy jsou k dostání v muzejní e-shopu na webových stránkách muzea.

www.1000milceskoslovenskych.cz
www.ntm.cz


Kontakt:
Bc. Jan Duda
Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
M: +420 770 121 917
E: jan.duda@ntm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.