Nastavení cookies

Představujeme program k výročí 30 let Muzea romské kultury 7. 4. a k Mezinárodnímu dni Romů 8. 4.

03.04.2021 17:12|příspěvkové organizace

Muzeum romské kultury představuje program zahajující oslavy 30 let od založení instituce. Výročí připadá na  7. duben a akce k připomenutí existence muzea se budou konat do konce tohoto roku. Hned následují den, 8. dubna, věnujeme program Mezinárodnímu dni Romů, který probíhá již druhým rokem v online prostředí.

 

Čeká nás náročný rok, na který jsme se velmi těšili. Náš plán oslav se stále upravuje v souvislosti s pandemickou situací, jsou v něm ale už pevné body,“ říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Programy Mrkněte k nám! k těmto významným dnům muzeum připravilo v online prostředí na sociálních sítích a webu rommuz.cz

V  den výročí vzniku muzea bude zahájena nová výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Výběr z fotografického díla uznávaných fotografů, manželů Carretových z Francie, kteří fotografují Romy a Sinty či Manuše v Evropě již 30 let. Výstava bude uvedena videem s fotografiemi, pozdravem a komentářem samotných autorů. Vernisáž bychom rádi uskutečnili v momentě, kdy to situace dovolí za účasti manželů Carretových.

Mimo zahájení výstavy si budou moci dospělí i děti vyzkoušet své postřehy v online kvízu a zasoutěžit o ceny. Dále na Facebooku shlédnou retro fotogalerii obsahující 3x10 fotografií =30 let Muzea romské kultury v obrazech. A s ohledem k tomu, že je muzeum veřejnosti uzavřeno, velmi atraktivní stálou expozici Příběh Romů, mapující dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost, jsme zpřístupnili ve 3D prohlídce na http://rommuz.pano3d.cz/. Nahlédnout do sbírek muzea v rámci kampaně Mrkněte  k nám! je možné na nové stránce, kterou máme v plánu postupně rozšiřovat.

Mezinárodní den Romů 8. dubna si připomeneme formou podcastu. Druhá série podcastů nese podtitul Velikáni jako spojující články. Právě první epizoda nové sezóny podcastů Muzea romské kultury se zabývá stěžejním historickým milníkem v romské historii - prvním Světovým romským kongresem Světové romské unie - konaným 8. 4. 1971 a klade i otázky týkající se vztahu této události k současnosti.

V tento významný den se zapojíme také tradičně k Jom ha-šoa, čtení jmen obětí holokaustu.

V průběhu měsíce dubna se mohou zájemci těšit na nový online obsah, který postupně uveřejníme na Facebooku, Youtubu a Instagramu. A co to bude? Virtuální procházka po brněnské lokalitě Cejlu s Petrou Svobodovou díl 3., tentokrát po kolejích staré Tišnovky (Svitavské pobřežní dráhy).

Video Jolanka a Gejza vyprávějí pohádky pro děti.  Online lekce romštiny Učme se romsky slovíčka a fráze. Ochutnávky z depozitářů – pásmo videí, ve kterých pracovníci Odborného oddělení postupně představí v depozitářích muzea zajímavý výběr předmětů jinak skrytých očím návštěvníků.

 

Kontakt:
Mgr. Bohdana Kuzmová Křepinská

vedoucí Oddělení vztahů s veřejností 
Muzeum romské kultury 
Bratislavská 67, 602 00 Brno
E: media@rommuz.cz
T: +420 775 407 065
W: www.rommuz.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.