Příběh o železe a dřevu – pohádkový program pro rodiny s dětmi na Kovárně v Těšanech

07.07.2020 15:49|příspěvkové organizace

V sobotu 11. července se otevřou dveře kovárny v Těšanech, památky ve správě Technického muzea v Brně, a to nejen pro dětské návštěvníky. Lektoři Technického muzea v Brně připravili celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu pro malé i velké návštěvníky.

 

V druhou červencovou sobotu se tak všichni zájemci seznámí s tradičními řemesly, zejména s kovářstvím a kolářstvím. Děti nahlédnou do světa prababiček a pradědečků, kdy se vše vyrábělo ručně z přírodních materiálů. Tehdy patřili kovář, kolář, truhlář či bednář mezi vážené obyvatele obce a jejich služby byly stále žádané. Než začaly žně, opravily se pluhy a kola u vozů, na podzim se zase kontrolovaly vyorávače brambor, pluhy a rýče. Pro domácnosti vyráběli kováři zámky, panty, klíče, řetězy a jiné drobné výrobky. Ze dřeva bylo skoro vše ostatní – truhly, bečky, troky, ošatky, okenice, mísy, vařečky a další pomocníci v domácnosti.  

V kovárně čeká na návštěvníky bohatý program, který je vhodný nejen pro děti. Zájemci se budou moci podívat pod ruce kovářům a kolářům a popovídat si s nimi o jejich řemesle. Mistři kováři Josef Urbánek a Petr Soudek přijedou z nedalekého Měnína a rozezvučí kovadlinu v unikátní dvou-ohnišťové výhni. Kolářská rodina, manželé Uherkovi, přijedou do Těšan až z Bystrého u Poličky. Jako zástupci jedné z posledních kolářských rodin ukáží základy tohoto řemesla. Jejich syn, Emil Uherka, je zástupcem již čtvrté generace kolářské rodiny a je držitelem ocenění Nositel tradice lidových řemesel v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina.   

Lektoři Technického muzea v Brně připravili program, který prostřednictvím pohádek přiblíží dětem tehdejší vesnický život. V jedné kovárně, nedaleko Brna, žil mladý kovář. Jeho kovadlina vesele zvonila, protože koval podkovy pro formanské koně, kteří pod okny kovárny projížděli do Hodonína, Židlochovic, Slavkova nebo do Brna. Koval také nejrůznější nářadí pro své sousedy. Jednou však na dveře zaklepal myslivec, hodil na kovadlinu měšec zlaťáků a poručil, aby mu kovář vykoval zlaté podkovičky pro černého koně s hřívou jako plápolající oheň,“ tak zní úryvek z připravovaného doprovodního programu.

Další podrobnosti k akci, ke vstupnému, otevírací době a dostupnosti památky naleznete na: 

http://www.technicalmuseum.cz/pamatky/kovarna-tesanech/

http://www.technicalmuseum.cz/akce/pribeh-o-zeleze-a-drevu-tesany-2020-07-11/

 

Kontakt:
Alena Najbertová
edukátor v kultuře 
T: 778 466 978 
E: najbertova@tmbrno.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.