Program Žně na Hané přinese ukázku tradičního způsobu sklizně obilí

26.07.2021 18:30|příspěvkové organizace

V sobotu 31. července od 10.00 do 17.00 budou mít návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích možnost vidět ukázky tradiční sklizně obilí a jeho dalšího zpracování.

 

Žně na Hané jsou známou společenskou záležitostí. Rádi bychom návštěvníkům ukázali jejich tradiční podobu. Na místě uvidí nejen samotnou sklizeň a výmlat obilí, ale i například sečení luňákem, vázání do snopů či stavění panáků. Zájemci se mohou podívat na ukázku dobových strojů, které hospodářům dříve sloužívaly. Na místě si mohou vyzkoušet mlácení cepy či historickou mlátičkou. Během celého dne je připravena ochutnávka krajových specialit,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích.

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích je otevřeno denně, s výjimkou pondělí, od 10.00 do 17.00. Návštěvníci při samotné návštěvě muzea mohou v tyto dny vidět montáž unikátní téměř 500 let staré stodoly ze Skaličky na Hranicku. V patře Kameníčkova gruntu je možné do 30. září zhlédnout výstavu „Jízda králů na Hané – Lidový obyčej v proměnách času“.  

 

Kontakt:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
T: 571 757 143
M: 778 112 577
E: petra.valickova@nmvp.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.