Reakce Lubomíra Zaorálka na článek z 18. 1. v internetové verzi Deníku N. s názvem “Staří mistři v příliš novém hávu. Expozice, která se nepovedla” od Nikolaje Savického

20.01.2020 21:20|ministerstvo

Článek pana Savického je vůči expozici Staří mistři předem nepřátelský. Kritizuje, že se honíme za “zážitkovostí”. Mně ale vůbec nevadí, že výstava má skvělou návštěvnost, a že na ni proudí rekordní tisíce lidí. Nevadí mi, že je poutavá a vstřícná vůči lidem, kteří si jdou prohlédnout. 

 

 

Vůbec nesouhlasím, že umístění Braunova Krista horizontálně je znesvěcením. Copak tím, že ho umístíme správně vertikálně, zprostředkujeme návštěvníkům, jak dílo kdysi skutečně působilo? Copak dnes věříme stejně jako věřili lidé v Braunově době?

Obávám se, že jejich prožitek je nám dnes nekonečně daleko. My musíme dnes hledat vlastní cestu k těmto dílům. Na mě právě tento položený Kristus zapůsobil velmi silně - bylo v tom něco neslýchaného, jak si ho můžeme nyní prohlédnout. A u jeho nohou a nad ním se vznášejí portréty mrtvých. 

Tuto instalaci přirovnávát k tomu, jak zacházeli s religiozitou komunisté, je přece trapné. A obviňovat z “nejedlovštiny” autora výstavy, který přichází ze Švýcarska?! Nebylo by třeba aspoň oprášit slovník?? 

Lubomír Zaorálek

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.