Rozhovor pro Hospodářské noviny: Větší festivaly? Snad na podzim

06.05.2020 12:27|ministerstvo

Start kulturních akcí po koronavirové pauze se blíží. Do Česka přijede natáčet Netflix, otevřou se hrady a kina. Jde to dobře, říká ministr kultury Zaorálek. 

 

Kultura je zasažená koronavirem stejně jako hotely a restaurace a potřebuje stejnou podporu. Ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro HN říká, že navrhne snížit DPH na vstupenky z 15 na 10 procent nebo pomoci provozovatelům kulturních zařízení tím, že jim stát uhradí polovinu nájmu. Popisuje také, jak vzniklo usnesení, že se v létě nebudou v Česku konat velké festivaly, a že limit sto lidí na jednu akci se může už 25. května změnit. 

HN: Kalendář ministra kultury bývá samá vernisáž. Kdy jste naposledy vyrazil do společnosti? 

Minulý týden v sobotu jsem šel na benefiční koncert České filharmonie pro seniory. Když jsem se oblékal, měl jsem až sváteční pocit. Jen jsem si říkal, že když mě lidi uvidí, jak jdu takhle oblečený do Rudolfina, řeknou si, že mám nějaký soukromý koncert. Ale bylo moc příjemné zažít po čase zase takovou první známku toho, že život jednou bude normální. 

HN: Jen dva dny předtím jste oznámil, že v létě nebudou žádné velké festivaly. Je to definitivní? 

Řekli jsme to, na čem jsme se dohodli s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a hygieniky. Stanovisko, že masové, tisícihlavé festivaly se u nás letos v létě nebudou moci konat, platí. Ale hranice toho, jestli bude smět být na jedné akci sto, nebo více lidí, se ještě asi bude posouvat. 

HN: Pořadatelé akcí spekulují, zda jste nevystoupil hlavně kvůli festivalu Colours v Ostravě, odkud pocházíte. Pokud je vám jasné, že festivaly v létě nebudou, proč to není ve vládním usnesení? 

Protože v tuto chvíli ještě nikdo pořádně neví, jak to bude v létě vypadat. Už jsme ale cítili, že aspoň nějaké stanovisko dát musíme, protože nejistota je velká. Samozřejmě že mám rád Colours of Ostrava, ale řekl jsem to kvůli velkým festivalům obecně, aby měly šanci se zachránit. 

HN: Vláda chystá podporu pro hotely a restaurace. Chce snížit DPH, hradit až polovinu nájmů za podnikatele, kteří museli zavřít. Uvažujete o něčem podobném i v kultuře? 

Je pravda, že kultura je s gastronomií a hotely nedílně spojená. Zasažená je také velmi podobně. Proto bych chtěl, aby se DPH na vstupenky snížila z 15 na 10 procent. A stejně aby stát zaplatil pořadatelům kulturních akcí 50 procent nájmu. Navrhnu, aby se v tomto zacházelo s kulturou stejně jako s restauracemi a hotely. 

HN: Od 11. května smí otevřít kina, byť budou lidé sedět jen na některých místech. Kolik jich otevře? 

Kolik jich bude, nevím, ale mám dojem, že jejich reakce byla vesměs příznivá a i za této situace se jim to vyplatí. Věřím, že jich otevře dost. 

HN: Od 25. května pak mají otevřít hrady a zámky. Bude to při prohlídkách až na roušky vypadat stejně jako před koronavirem? 

Stejné to nebude, lidé budou chodit v menších skupinkách, bude muset být zajištěno, aby se lidé neshlukovali na nádvořích. Národní památkový ústav bude muset přijmout mnohem víc průvodců, což není personální problém, o tu práci je zájem, ale je pravda, že půjde o poměrně nákladná opatření. 

HN: A budou na to peníze? 

V tuto chvíli naštěstí jsou. Příspěvkové organizace zřizované státem, mezi které prostřednictvím Národního památkového ústavu patří i hrady a zámky, mají pro představu ztrátu 40 milionů korun týdně tím, že nefungují a neprodávají vstupenky. Ale díky tomu, že při prvním schvalování nového rozpočtu jsme pro tyto organizace dostali 300 milionů korun navíc a teď dalších 300 milionů, tak do nich peníze proudí. 

HN: Nedávno jste v České televizi říkal, že se snažíte najít další peníze na ministerstvu a také v evropských zdrojích ministerstva průmyslu a obchodu. O kolik by mělo jít a kam mají směřovat? 

Zatím bych nechtěl říkat podrobnosti, protože hledáme a jdeme neprobádanými cestami. Bude také záležet na ochotě ministerstva financí přesouvat ty peníze. V každém případě bych ty peníze rád získal, abychom pomohli například provozovatelům menších kin, kterých je v Česku přes 200. 

HN: Vyplatí se právě těmto kinům, která mají kapacitu pár desítek diváků a teď budou muset nechávat ještě volné řady, promítat? 

Právě, u těchto kin to je problém. Jsou to sice stále ještě komerční provozy, ale často jsou provozované čistě nadšenci. Kolikrát jsme o nich ani nevěděli, protože nikdy nežádali o žádné dotace. Jsou v prostoru nikoho. My jim nepomáháme, protože nejsou nezisková organizace, a banka jim nepůjčí, protože pro ni nejsou zajímaví. Snažíme se najít jim nějakou formu pomoci. Moc bych si přál, aby tato síť nezanikla. 

HN: Přijedou letos do Česka natáčet nějaké zahraniční štáby? 

Vidíme, že Netflix i další mají dost velký zájem se sem dostat, takže přijedou. Jednak vnímají, že se v Česku situace vyvíjí dobře. A pak mají vyvinutý i postup, jak natáčet, aby dodrželi hygienické podmínky. 

HN: Kdy to bude? 

Bavíme se o létě. Poměrně dost na to naléhají, je to teď na nás, ale podle mě bychom jim měli vyjít vstříc, protože zvlášť v této situaci jsou příchod zahraničního kapitálu a nabídka zaměstnání pro dost lidí v poměrně sofistikovaných odvětvích cenné. 

HN: Co u nás chtějí natáčet? 

To by vám řekli na Státním fondu kinematografie, ale vím, že jsou to poměrně velké projekty. 

HN: Febiofest nebo mezinárodní festival filmů pro děti ve Zlíně jsou přesunuté na září, podobně uvažovali i mnozí pořadatelé koncertů. Budou se smět konat? 

Doufám, že ano. Razítko na to nikomu nedám, ale pořád doufám, že v Česku se návrat k normálu bude dít o něco dřív než ve většině jiných zemí. 

HN: To je nová informace, pořadatelé se po prohlášení, že v létě velké festivaly nebudou, začali smiřovat s tím, že budou mít i v září smůlu. 

Když se nám to bude dařit držet pod kontrolou nebo nepřijde druhá vlna. Ta samozřejmě přijít může, ale epidemiologové mi potvrdili, že druhá vlna rozhodně není nic jistého, a já nechci, abychom se půl roku třepali kvůli něčemu, co se vůbec nemusí stát. Četl jsem studie, které říkají, že v srpnu může přijít druhý, ještě tvrdší úder viru. Ale mnohem radši poslouchám epidemiologa Jaroslava Flegra, který mluví o variantě, že se virus unaví a na podzim už se může chovat jako běžná chřipka. Ambicí vlády není být zavření, dokud nevyhladíme poslední vir, naopak vytvořit mantinely pro návrat k normálnímu životu. 

HN: Je reálné, že bychom si už na podzim zašli také na velký koncert třeba do O2 areny? 

To je strašně těžké říct. Kam já dnes dohlédnu? Na vládě jsme si řekli, že do 25. května necháme maximum sto lidí na akci a pak to podle vývoje budeme upravovat. Když to půjde dobře, už v létě by se mohly konat akce pro několik stovek lidí, což by otevřelo prostor třeba pro letní divadla. 

HN: Ještě ve čtvrtek jste říkal, že se nebudou konat akce, jako je Letní filmová škola. Tedy filmový festival, na který přijedou tisíce lidí, ale rozptýlí se po sálech i okolí. Nebylo by ve světle toho, co teď říkáte, přece jen možné podobnou akci uspořádat? 

V Karlových Varech dospěli k tomu, že festival za současné situace nemá smysl pořádat. 

HN: Ale jsou i mnohem menší festivaly než karlovarský. Jaký je rozdíl, když je ve třech sálech dohromady 300 lidí a další stovka korzuje mezi nimi, proti běžnému provozu v ulicích velkého města? 

Já si opravdu těžko umím představit, jak zajistíte, aby se ty stovky lidí venku nehromadily. A velký problém je, že teď nevíme, kde ta hranice pro léto bude. Pořadatelé festivalů přitom často říkají, a já jim samozřejmě rozumím, že to potřebují vědět s několikaměsíčním předstihem, aby akci vůbec mohli uspořádat. Ale pokud někde dokážou najít cestu, jak zamezit hromadění stovek lidí a podobně, dokážu si představit, že pozveme hygieniky a domluvíme se s nimi, že to za určitých podmínek pustíme. 

HN: Takže třeba pořadatelům pražského festivalu United Islands, kteří říkají, že víkendovou akci na podzim roztáhnou do deseti dnů a vyhoví hygienickým požadavkům, byste dal šanci? 

Určitě jsem jednání otevřený. Ale nedělal bych to já, tato rozhodnutí jsou na ministerstvu zdravotnictví, my pouze dodáváme informace a podněty. A snažíme se propojovat lidi v kultuře s hygieniky. Takto vzniklo i to rozhodnutí, že letos v létě nebudou velké festivaly. Ale zájem ministerstva kultury je, aby se akce konaly, takže věřím, že budeme moci být také u lepších zpráv. 

HN: Máte od hygieniků informace, zda podobně jako pro školy vydají nějaký manuál pro pořadatele kulturních akcí? 

To se nedá vymyslet, protože každá akce je úplně jiná. Bude to asi na individuálních jednáních pořadatelů s krajskými hygieniky, my v tom budeme prostředníkem. Chápu, že pro pořadatele je hrozné, že jim to nemůžeme říct dřív. Ale my to skutečně nevíme. A třeba začátkem léta zjistíme, že ten virus chcípl. Oblíbil jsem si model izraelského matematika Bena Jisraela, který říká, že 40. den je vrchol a 70. den, někdy už 8. května, ten virus chcípne. Když bude mít pravdu, tak se dám na matematiku. 

Na vládě jsme si řekli, že do 25. května necháme maximum sto lidí na akci a pak to podle vývoje budeme upravovat. Když to půjde dobře, už v létě by se mohly konat akce pro několik stovek lidí.

 

Autor: Ondřej Leinert, Hospodářské noviny, 6. května 2020

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.