Nastavení cookies

Samoobslužný ateliér KNIHÁRNA a tvůrčí dílny pro děti na výstavě Z HVĚZDY KRUH

09.09.2020 19:28|příspěvkové organizace

Památník národního písemnictví v rámci doprovodných programů k výstavě Z HVĚZDY KRUH nejkrásnějších knih Česka, Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska připravil kromě samotné expozice také prostor pro tvůrčí ateliér zaměřený na výrobu knihy. 

 

Otevření výstavy knižního designu doprovodil v polovině července pilotní projekt týdenního cyklu workshopů pro děti Z hvězdy kniha. Děti měly možnost nahlédnout pod pokličku příprav výstavy, zažily speciální kurátorskou prohlídku a z cyklu workshopů si odnesly deník, do kterého zaznamenávaly každodenní zkušenosti výtvarnou či literární formou a vytvořily vlastní autorskou knihu. Vyzkoušely také ještě před otevřením výstavy samoobslužný ateliér.

Ateliér, nebo také knihárna, je volně přístupný všem návštěvníkům výstavy v letohrádku Hvězda až do jejího zakončení 1. listopadu. Část je věnována fenoménu památníčku, který je pro mladší generaci zprostředkován pomocí komiksu. Ten vytvořili Jan Šrámek s Veronikou Vlkovou (ilustrátoři knihy To je metro, čéče!, která získala první místo v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku 2019 v kategorii dětské literatury). Druhý komiks od této autorské dvojice navádí krok za krokem, jak si památníček vlastnoručně vyrobit. Každý návštěvník výstavy o nejkrásnějších knihách si tak na vlastní kůži může vyzkoušet vytvořit knihu vlastní, autorskou.

Ve druhé části ateliéru se realizují nedělní ilustrátorské workshopy s ilustrátory, které navazují na vítězné knihy z dětské kategorie. První z workshopů vedli ilustrátoři Jan Šrámek a Veronika Vlková na motivy metra z první dětské knížky o pražské podzemce. Druhý ilustrátorský workshop na téma leporelo podle knížky Tonča a krasojezdec (2. místo v soutěži NČKR 2019) připravila ilustrátorka Aneta F. Holasová. Poslední workshop proběhne v září s ilustrátorkou (a také držitelkou ocenění Czech Grand Design) Nikolou Logosovou, která získala v soutěži 3. místo za knihu Klub divných dětí

I bez účasti na workshopu s ilustrátory si běžní návštěvníci výstavy v ateliéru mohou odpočinout, prolistovat knížky i vytvořit si své vlastní – k dispozici jsou návody na výrobu památníčku, metroknihy i leporela a veškeré potřebné vybavení.

I bez účasti na workshopu s ilustrátory si běžní návštěvníci výstavy v ateliéru mohou odpočinout, prolistovat knížky i vytvořit si své vlastní – k dispozici jsou návody na výrobu památníčku, metroknihy i leporela a veškeré potřebné vybavení. Veškeré aktuální programy pro děti najdete zde.

 

Kontakt:
Aneta Křižková

PR manažer, Oddělení prezentace sbírky
T: +420 778 757 662
E: krizkova@pamatnik-np.cz 
W: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
https://www.facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi/
https://www.facebook.com/nejkrasnejsiceskeknihyroku/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.