Nastavení cookies

Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda

16.10.2020 09:49|příspěvkové organizace

Český výbor ICOM ocenil v rámci XVIII. ročníku soutěže Gloria Musaealis výstavě Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda Uměleckoprůmyslového musea v Praze mimo jiné pro její přínos k mezinárodní spolupráci s významnými zahraničními institucemi stejně jako zahraničními soukromými sběrateli.

 

Základem výstavy se stala dlouhodobá a systematická spolupráce kurátorky PhDr. Konstantiny Hlaváčkové s rodinou Ascherových dnes žijících ve Spojených státech. Ascherovi zapůjčili nejpočetnější část textilních exponátů a archivních dokumentů uložených v Ascher Archives. včetně korespondence Henriho Matisse, Pabla Picassa, Alexandra Caldera a mnoha dalších světových umělců. Spolupráci se také podařilo navázat s britskými muzei Victoria & Albert Museum v Londýně a městskou Manchester Art Gallery. Nezbytná pro prezentaci děl Henriho Matisse byla úspěšná spolupráce s francouzským Musée Matisse v Le Cateau-Cambrésis.

Od počátku plánovanou součástí výstavního projektu Šílený hedvábník. Zika a Lída Ascher: textil a móda byla mezinárodní konference, která se uskutečnila v září 2019 v budově Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Pozvání na tuto konferenci přijala řada odborníků z Velké Británie, Francie, Spojených států amerických a České republiky. Pozornost přednášejících se kromě textilních témat soustředila také na problematiku imigrace a jejího přínosu pro společnost.  

Výstavu doprovázela stejnojmenná kniha v české a anglické verzi, kterou Uměleckoprůmyslové muzeum vydalo ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart. V České republice se dostala do úzkého výběru soutěže o Nejkrásnější české knihy 2019. Skutečného uznání se jí však dostalo ve Velké Británii, kde získala stříbrnou medaili v ICMA Award v kategorii Book Typography a prestižní časopis The Burlington Magazine ji uvedl mezi nejzajímavějšími publikacemi o umění vydaných v roce 2019.

Plány na reprízování výstavy v New Yorku či Londýně prozatím odsunula celosvětová pandemie.

Projekt Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda významně přispěl ke zvýšení mezinárodní prestiže Uměleckoprůmyslového musea v Praze a celé České republiky.

 

Kontakt:
Mgr. Radka Potměšilová
PR manager
Uměleckoprůmyslové museum v Praze 
17.listopadu 2, 110 00, Praha 1
T: + 420 602 182 473
E: potmesilova@upm.cz
W: www.upm.czfacebook.com/upmpraha/instagram.com/upm_prague/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.