Nastavení cookies

Skřivánci letí do Berlína. Prestižní filmový festival uvede snímek Jiřího Menzela z roku 1969

17.01.2022 19:39|příspěvkové organizace

Film Skřivánci na niti byl publiku poprvé veřejně představen na Berlinale v roce 1990. Nyní se na festival vrací v digitálně restaurované podobě. Za uvedením v sekci Berlinale Classics stojí Národní filmový archiv. Film se v programech českých kin objeví v druhé polovině února.

 

Snímek Skřivánci na niti, který se odehrává v kladenských ocelárnách, kam komunistický totalitní režim v období stalinismu posílal na převýchovu politicky nepohodlné osoby, byl vyroben v roce 1969. Přestože byl tvůrčí tým nucen několik scén po dokončení filmu vystřihnout, jeho veřejné promítání bylo zakázáno a film satirizující politické represe

z padesátých let putoval hned po svém dokončení na dvacet let do trezoru. Premiéra se uskutečnila až v roce 1990 na filmovém festivalu v Berlíně, kde byl snímek oceněn Zlatým medvědem. Při té příležitosti byly do filmu vráceny i vystřižené scény - právě k této verzi z roku 1990 směřovalo digitální restaurování.

Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativ obrazu a originální negativ zvuku, které jsou uložené v Národním filmovém archivu. Digitální restaurování tohoto filmu z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare v roce 2021. Film byl digitálně restaurován za použití výstupů projektu NAKI DF13P01OVV006 Metodiky digitalizace národního filmového fondu.

Snímek bude po projekci na berlínském filmovém festivalu, který se koná 10.- 20. února 2022, uveden zpět do kin po celé České republice. Národní filmový archiv v rámci péče o české filmové dědictví dlouhodobě vrací na plátna kin a na obrazovky starší české filmy. V minulém roce se v programech českých kin objevily klasické filmy Až přijde kocour, S čerty nejsou žerty, Perličky na dně nebo Kočár do Vídně.

 

Kontakt:
Veronika Bokšteflová

T: +420 778 522 709
E: veronika.boksteflova@nfa.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.