Státní opera se po třech letech rekonstrukce otevřela divákům

05.01.2020 20:01|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se 5. ledna 2020 zúčastnil slavnostního znovuotevření jedné z nejkrásnějších divadelních budov v Evropě. Státní opera v Praze tak v den svých 132. narozenin opět přivítala své diváky.

 Smyslem rekonstrukce bylo vrácení Státní opery do původního stavu. Návštěvníci v hledišti by tak měli mít pocit, že se vrátili do časů habsburské monarchie do roku 1888. Do doby, kdy budova byla ještě Novým německým divadlem. Ovšem zároveň bude technická část divadla tou nejmodernější. Tak se tu pod novou střechou setkají dva světy - ten minulý i ten dnešní,“  řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.  

Rekonstrukce Státní opery byla zahájena 13. března 2017. Důvodem byl její špatný technický stav. Po náročné rekonstrukci dostala nové jevištní technologie včetně unikátní točny. Renovovány byly zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Na rekonstrukci se podílelo mnoho restaurátorů, kteří vyčistili monumentální nástěnné malby Eduarda Veitha na stropě auditoria i vzácné fresky. V rámci rozsáhlé rekonstrukce  vznikla v dílnách Národního divadla také nová opona. Byla vytvořena podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, kterou návštěvníci viděli při otevření tehdy Nového německého divadla v roce 1888.

„Přál bych si, aby se staronová podoba státní opery stala místem setkávání různých světů, aby se v ní nescházeli stále jen titíž lidé, ale aby do ní začali chodit i ti, kteří třeba ještě nikdy v opeře nebyli. Aby navzdory magistrále, která ji obklopuje, se stala přístupným místem - hojně navštěvovaným průsečíkem různorodých sociálních světů, aby si do ní prostě leckdo našel cestu a operní hudba tu opravdu fungovala jako nástroj sbližování lidí i národů - to i po 132 letech stále hodně potřebujeme,” uvedl ministr Zaorálek.Slavnostní galavečer se konal za účasti domácích i zahraničních politických představitelů a dalších prestižních hostů. V hledišti se objevili ředitelé českých i světových operních a baletních domů, stejně jako osobnosti a mecenáši české kultury. V průběhu večera zazněly vybrané operní árie a předehry symbolizující klíčové momenty nejen historie budovy dnešní Státní opery, ale českých dějin vůbec.

 

Michaela Lagronová, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.