Tady a teď. Současný český komiks se představuje v Mnichově

19.05.2021 14:35|příspěvkové organizace

Výstava Tady a teď. Současný český komiks, která vznikla z iniciativy Českých center, si klade za cíl představit tvorbu aktivních českých komiksových tvůrců v různorodosti jejich témat a přístupů. 

 

V desítce zastoupených autorů, kterými jsou Lucie Lomová, Pavel Čech, Jaromír Švejdík, Jiří Grus, Karel Jerie, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Štěpánka Jislová, Karel Osoha a Lenka Šimečková, se tak potkávají nejvýraznější hvězdy moderního českého komiksu s nastupující generací.  Kromě osobitého pojetí a stylu jsou zde prezentovány různé výtvarné realizační postupy. „Výstava se snaží zprostředkovat příběhy, atmosféru a charakter konkrétních komiksů v jejich rozmanitosti a originalitě,“ přibližuje záměr projektu jeden z kurátorů Tomáš Prokůpek, vedoucí Literárního oddělení MZM. 

Výstava volně navazuje na předchozí modulární projekt s názvem Mezitím na jiném místě.

Představené exponáty doplní výběr z komiksových knih zastoupených autorů, projekce souvisejících krátkých snímků (trailery, ukázky, promo videa atd.) a katalogová brožura.

„Ještě nikdy se český komiks nevyvíjel tak dynamicky a tak dlouho bez rušivých vnějších zásahů. Díky tomu v posledních dvou dekádách vstoupily na domácí scénu už tři autorské vlny, které mají možnost svobodně tvořit. Český komiks je dnes žánrově pestřejší, než kdy byl a slaví vůbec první mezinárodní úspěchy,“ dodává Tomáš Prokůpek.Výstava byla otevřena veřejnosti v prostorách Českého centra v Mnichově 12. 5. 2021 a potrvá do 18. 6. 2021

Partneři: Centrum pro studia komiksu Ústavu pro českou literaturu AVČR, v.v.i., Moravské zemské muzeum 
Vedoucí projektu: Anna Hrabáčková
Kurátoři: Pavel Kořínek, Tomáš Prokůpek
Grafický koncept: Magdaléna Prudíková

 

Kontakt:
Barbora Javorová

T: +420 602 812 682
E: bjavorova@mzm.cz

Tomáš Prokůpek
T: +420 725 076 207
E: tprokupek@mzm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.