Nastavení cookies

Tradiční setkání flašinetářů letos zazní v česko-slovenském podání

10.08.2020 10:13|příspěvkové organizace

I letos přivítá Brno flašinetáře, kteří rozezvučí o víkendu 15.–16. 8. ulice města hudbou z mechanických hracích strojů, které byly dlouhá léta symbolem jarmarečních a pouťových oslav. 

 

Tradiční setkání flašinetářů z evropských zemí každoročně končí svou pouť po České republice právě v Brně, kde jeho vyvrcholením bývá benefiční koncert.  Mezinárodní setkání flašinetářů už po jedenácté pořádá Technické muzeum v Brně a je také součástí programu festivalu Maraton hudby Brno v sekci bezuliční busking. 

V souvislosti s nejasným vývojem onemocnění COVID-19 museli organizátoři setkání flašinetářů ubrat ze svých letošních ambicí a jeho tradiční podobu poněkud upravit. Nebude se moci uskutečnit závěrečný benefiční koncert a mezinárodní setkání bude mít letos česko-slovenskou podobu. Zahraniční účastníci a flašinetáři z Německa, Itálie, Francie a dalších evropských zemí se znovu do Brna vrátí až v roce 2021 – diváci však ani v tomto ročníku rozhodně nepřijdou zkrátka. 

Jsme rádi, že se nám i přes nečekanou situaci ohledně pandemie podařilo v tomto roku setkání flašinetářů zachovat. Letošní ročník bude jiný, diváci se však rozhodně mají na co těšit. Třetí srpnový víkend v ulicích města Brna zahrají a zazpívají ti nejlepší „pouliční umělci“ z Česka a Slovenska, kteří se pravidelně účastní velkých zahraničních festivalů a poutí. Představí se zejména flašinetáři z Prahy, Ostravy a Brna. Ze Slovenska přivezou do Brna ukázat své flašinety umělci až z Košic. Chybět nebudou ani marionety a loutkové divadlo, diváci se mohou těšit na několik jejich představení,“ přibližuje organizátor akce a dlouholetý flašinetář Petr Nekuža. 

Flašinety a nejrůznější mechanické hrací stroje, automatofony, hřebíčkové stroje, orchestriony a pianoly, si mohou zájemci prohlédnout také v Technickém muzeu v Brně – nachází se tady tzv. Salon mechanické hudby, expozice s precizní hodinářskou a řezbářskou prací. 
 

Program XI. setkání flašinetářů s mezinárodní účastí:

sobota 15. 8. 2020

14.00
Oficiální zahájení za doprovodu hudby a zpěvu, marionet, loutkového Divadla v kufru a Muzejní maringotky – Moravské náměstí 

14.30–17.30
Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích centra Brna – Moravské náměstí, Česká, Joštova, Běhounská, Rašínova, Zelný trh

14.30–17.00
Loutkové představení spolku Muzejní maringotka – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

neděle 16. 8. 2020

14.30–17.30
Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích centra Brna – Moravské náměstí, Česká, Joštova, Běhounská, Rašínova, Zelný trh

14.30–17.00
Loutkové představení spolku Muzejní maringotka – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

17.00–17.30
Společné zakončení XI. setkání flašinetářů za doprovodu zpěvu, hudby, marionet a pozvání na další ročník – Moravské náměstí (vedle kostela sv. Tomáše)

 

Kontakt: 
Petr Nekuža

organizátor akce
Vedoucí Kruhu přátel TMB – flašinety a mechanické stroje 
T: 724 222 795
E: nekuza@tmbrno.cz  

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.