V Rudolfinu byl zahájen festival Dvořákova Praha

08.09.2019 22:08|ministerstvo

Letošní hudební festival začal symbolicky v den výročí Mistrova narození 8. září. Dvořákovu síň pražského Rudolfina rozezněly tóny slavného violoncellového koncertu i populární osmé symfonie v podání symfonického orchestru italského rozhlasu a televize, který vedl Christoph Eschenbach. Při violoncellovém koncertu se představil dnes velmi vyhledávaný hudebník mladé generace Kian Soltani. ​

 

Slavnostního zahájení se spolu s dalšími hosty zúčastnil ministr kultury Lubomír Zaorálek. Po skončení koncertu poděkoval týmu Dvořákovy Prahy a všem přítomným za mimořádný hudební zážitek a popřál mezinárodnímu festivalu dlouhý a úspěšný hudební život.

„Mohl bych naprosto po pravdě a s čistým svědomím říci, že Dvořákova Praha je akce minimálně evropského významu, že je jedním ze dvou festivalů klasické hudby, které šíří slávu Prahy jako kulturního evropského centra. Mohl bych – znovu s naprosto čistým svědomím – hovořit o Antonínu Dvořákovi jako o umělci, ve kterém se spojuje hluboké národní cítění a zároveň modernost, světovost. Ale nemohu si pomoci. Bylo by lepší hovořit před koncertem než po něm. I kdybych měl nejlepší projev na světě, těžko soupeřit s tím, co jsme právě zažili. Musím poděkovat všem interpretům dnešního večera, našim italským přátelům, také panu Eschenbachovi i panu Soltanimu, že dali prostor Antonínu Dvořákovi, a ten všechno řekl přede mnou způsobem, se kterým nelze soupeřit,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek po skončení koncertu.

Dvanáctý ročník festivalu klasické hudby Dvořákova Praha potrvá do 23. září. Výběr děl Antonína Dvořáka se letos zaměří na jeho instrumentální koncerty a v novodobé premiéře zazní první zhudebnění Dvořákovy rané opery Král a uhlíř. Taktovky se na festivalu ujmou vedle mnoha jiných i legendy Zubin Mehta, Neeme Järvi a Christoph Eschenbach. Diváci se mohou těšit na sólová vystoupení Iva Pogoreliche, českému publiku dobře známých bratrů Capuçonových, Nicoly Benedetti, Jiřího Bárty nebo Gila Shahama.  Rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie provede pod vedením Semyona Bychkova skladby Dvořákova přítele Petra Iljiče Čajkovského včetně slavného klavírního koncertu b moll v podání Kirilla Gersteina.

Dvořákova Praha dnes patří mezi dva divácky nejnavštěvovanější festivaly svého druhu v České republice. V letech 2008–2018 uvedl celkem 215 koncertů a jeho koncertními sály prošlo více než 156 000 návštěvníků. Program festivalu je uspořádán do charakteristických programových řad  a věnuje péči celému Dvořákovu odkazu.

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.