Nastavení cookies

Vernisáž výstavy ...papír a olovo..

20.06.2022 16:13|příspěvkové organizace

Jak vypadal tisk not v 19. století v Praze? Jaké techniky se používaly a které hudebniny se v té době těšily největší oblibě? Odpovědi na tyto otázky poskytne výstava s názvem “…papír a olovo…”.

 

Nová výstava představí dokumenty ze sbírky Hudebního oddělení Národní knihovny ČR, konkrétně hudebniny, které byly vydány tiskem v Praze v průběhu 19. století. Nototisk má oproti běžnému tisku řadu zajímavých specifik, přesto mu byla věnována menší pozornost, než tisku běžnému. Díky novým výrobním postupům a vylepšením, k nimž v 19. století došlo, patří toto období, co se tisku hudebnin týče, k nejzajímavějšímu a nejdynamičtějšímu v celé historii.

V prostorách Galerie Klementinum se od 24. června do 31. července můžete seznámit s pražským hudebním životem té doby i s významnými hudebními nakladateli. Zjistit, jaké hudebniny byly v 19. století oblíbené, jaké techniky nototisku se používaly i jaké peripetie tisk hudebnin provázely. Odhalí též, co znamená název výstavy, odkazující na výrok významného skladatele Václava Jana Tomáška. K vidění budou hudební tisky skladeb významných i méně známých skladatelů, vytvořené všemi tehdy užívanými technikami tisku, často doplněné velmi působivou výtvarnou výzdobou.

Výstavu připravilo Hudební oddělení NK ČR u příležitosti konání mezinárodního kongresu IAML (The International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), který proběhne ve dnech 24. – 29. 7. 2022 v Národní knihovně ČR a v Městské knihovně v Praze.

Srdečně zveme 23. 6. v 17:00 do Hudebního oddělení NK ČR na vernisáž výstavy, kde živě zazní hudba pro violoncello a klavír, nastudovaná právě pro tuto příležitost. Poté přejdeme na přípitek a prohlídku výstavy do Galerie Klementinum.

 

Kontakt:
Martina Košanová
Ředitelka Odboru komunikace
Národní knihovna České republiky
T: +420 602 811 320

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.