Nastavení cookies

Vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka ke zpřísňujícím se opatřením pro oblast kultury

15.12.2020 15:45|ministerstvo

Na včerejší vládě jsem prosazoval, aby muzea a galerie zůstaly otevřené i po pátečním přesunu země do stupně 4 – stejně jako například obchody, protože jsou schopny velmi dobře regulovat tok lidí a dodržovat přísná hygienická pravidla (např. 1 zákazník na m2).

 

Přesto jsem byl po velmi dlouhé diskusi přehlasován. Obrátil jsem se proto na hlavní hygieničku ČR J. Rážovou s tím, že včerejší rozhodnutí vlády zavřít muzea a galerie ohrožuje i mezinárodně mimořádně cenné expozice, které vznikaly s obrovskými finančními náklady a jsou v naší zemi v dohledné době neopakovatelné. S hlavní hygieničkou jsme se domluvili alespoň na možnosti výjimky pro takové akce, které jsou spojeny s unikátními zahraničními zápůjčkami jako je třeba výstava Sluneční králové v Národním muzeu či Rembrandt: Portrét člověka v Národní galerii v Paláci Kinských v Praze. Tyto akce bude tak i nadále možné po tomto pátku navštívit, ale návštěvníci musí počítat se speciálními přísnějšími hygienickými podmínkami (detaily k těmto podmínkám budou co nejdříve zveřejněny na webových stránkách Národního muzea a Národní galerie).

Je nutné také zdůraznit, že soukromé galerie, které se zabývají nejen vystavováním, ale i prodejem uměleckých děl, budou i po 18. 12. fungovat ve stejném režimu jako např. maloobchody.

Včera jsme si na vládě rovněž potvrdili pokračování dotačního programu Ministerstva kultury a Ministerstva průmyslu a obchodu COVID – Kultura i po Novém roce. Vedle stávajících profesí (OSVČ) a firem podnikajících v kultuře, chceme pomoc rozšířit o další oblasti, kterých se budou týkat pokračující proticovidová omezení.

 

 

Lubomír Zaorálek, ministr kultury
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.