Nastavení cookies

Výstava „Jsme tu s vámi již 20 let“ přiblíží život a vzdělávání zrakově postižených a připomene expozici Kultura nevidomých

05.08.2020 15:30|příspěvkové organizace

Již 20 let si návštěvníci v Technickém muzeu v Brně mohou prohlédnout ojedinělou expozici s názvem Kultura nevidomých. Expozice, která přibližuje život a vzdělávání nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých osob, je výsledkem práce Oddělení dokumentace slepecké historie, které působí v Technickém muzeu v Brně již 20 let.

 

Výstava, kterou otevře muzeum veřejnosti v úterý, 11. 8. 2020, mapuje dvacet let historie, kdy byl sbírkový fond původního slepeckého muzea v Brně předán Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR do Technického muzea v Brně. Za 20 let se zde podařilo vybudovat nejen unikátní expozici, ale také uspořádat víc než 30 výstav a desítky akcí, úspěšně byla rovněž navázaná důležitá mezinárodní spolupráce se slepeckými muzei a dalšími institucemi. Sbírkový fond se podařilo od roku 2000 rozšířit o exponáty, které putovaly z nejrůznějších států světa, přičemž ten nejvzácnější – rafigraf ze švýcarského Bernu – používal i samotný otec písma pro nevidomé Louis Braille.

Nedílnou součástí výstavy je také dvacáté výročí od založení společnosti TyfloCentrum Brno, která již 20 let poskytuje širokou škálu služeb a péči lidem se zrakovým postižením. Technické muzeum a TyfloCentrum Brno své úsilí spojily, aby společně prezentovaly svou práci právě v rámci výstavy s názvem Jsme tu s vámi již 20 let

Na výstavě v prostorách Technického muzea v Brně návštěvníci uvidí například první mluvící počítač pro nevidomé, Pichtův psací stroj pro stenotypisty, ale také sousoší od nevidomé umělkyně Boženy Vavrekové–Přikrylové. Ojedinělým exponátem je i edukační hračka pro nevidomé z dílny mladých českých designérů. Práce svých klientů představí i umělecká dílna HapAteliér, která je součástí společnosti TyfloCentrum Brno,“ přibližuje kurátorka výstavy Eliška Hluší.

Výstava „Jsme tu s vámi již 20 let bude otevřena v Technickém muzeu v Brně do konce roku 2020. 
 

Kontakt: 
Barbora Kopecká

edukátor v expozici Kultura nevidomých
Technické muzeum v Brně
T: 608 958 999
E: kopecka@tmbrno.cz

Hana Bubeníčková
ředitelka společnosti
TyfloCentrum Brno
T:  774 715 100
E: bubenickova@tyflocentrumbrno.cz
W: www.centrumpronevidome.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.