Nastavení cookies

Významné české vědkyně představí výstava karikatur v MZK

21.09.2020 17:01|příspěvkové organizace

Moravská zemská knihovna v Brně (MZK) zve širokou veřejnost na výstavu karikatur s názvem České vědkyně, která vznikala pod hlavičkou projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a která bude probíhat od 22. 9. do 9. 11. v prostorách knihovny. 

 

Cílem výstavy je prostřednictvím patnácti karikatur kreslíře Přemka Ponáhlého představit významné české vědkyně a současně upozornit především mladou generaci na jejich objevy, úspěchy, prvenství a přínos vědě. Mezi významnými vědkyněmi uvidíte např. originálně ztvárněnou Zdeňku Rábovou, Helenu Raškovou, Albínu Dratvovou, Miladu Paulovou, Ludmilu Eckertovou a další. V jistém ohledu výstava vyžaduje po návštěvnících vlastní vklad či aktivitu. Je totiž koncipována tak, aby v ní nalezli správnou dvojici – vědkyni a její konkrétní přínos vědeckému světu. 

V dobách, kdy bylo vzdělání, kvalifikované profesní uplatnění a vědecká kariéra pro ženy něčím bezmála revolučním, se přesto našlo mnoho statečných průkopnic, které uspěly a dokázaly se nesmazatelně zapsat do rozvoje české a světové vědy,“ k tématu výstavy uvedla manažerka projektu České vědkyně paní Marta Dlouhá z Akademie věd ČR. 

Výběr jednotlivých vědkyň probíhal ve spolupráci s NKC Sociologický ústav AV ČR. Výstava během celého roku putuje po ČR v knihovnách, školách, kulturních centrech apod., ale budou ji moci zhlédnout i návštěvníci v USA (Washington, Memphis, Las Vegas…), nebo Evropě (Drážďany).   

Uvedená výstava v MZK probíhá ve stejné době, jako prezentace díla a osobnosti ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové, jejímž ústředním tématem je postavení žen v justici či otázka, zda je legislativa genderově neutrální. Podzim v MZK se tak nese v duchu genderové rovnosti. Výstava České vědkyně končí 9. 11. během probíhajícího Týdne vědy a techniky AV 2020, do kterého se MZK taktéž zapojuje.

 

Kontakt
Mgr. Radoslav Pospíchal

Tiskový mluvčí
T: 541 646 119
M: 778 462 480
E: pospichal@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.