Významné postavy české vědy a techniky

27.05.2021 14:45|příspěvkové organizace

Nová interaktivní výstava v Národním technickém muzeu představuje část projektu Českých center Czech Innovation Expo z roku 2018 věnovanou historii české vědy a techniky.

 

Návštěvníci se mohou za pomoci nejnovějších technologií blíže seznámit s 9 osobnostmi a jejich vynálezy či objevy, např. s Otto Wichterlem, Františkem Křižíkem nebo Josefem Sousedíkem, a se 7 vybranými průmyslovými značkami, např. Škoda, Koh-i-noor či Baťa. Piktogramy použité na panelech výstavy jsou „malou encyklopedií“, která spojuje moderní audio-visuální umění, design a technologii.

Ivana Lorencová, vedoucí oddělení pro vědu a techniku NTM, uvedla: „Projekt zapadá do dlouhodobých popularizačních aktivit NTM a vychází z propojení interaktivního a audiovizuálního zážitku. Cíle výstavy je přilákat návštěvníky všech věkových skupin, kteří mohou jednoduchou a zábavnou formou pochopit princip fungování prezentovaných vynálezů či objevů a poznat jejich autory.

Forma zpracování výstavy vytváří přitažlivý rozměr pro poznávaní a vzdělávání. Na první pohled přitáhne unikátní minimalistické grafické ztvárnění panelů, na nichž jsou jen černobílé abstraktní linky a symboly. Návštěvník si stáhne zdarma dostupnou aplikaci CIE AR na zařízeních s iOS a Android (App Store nebo Google Play) do svého mobilního zařízení a může na displeji rozpohybovat animaci, která tyto obrazce doplní o jejich skrytý digitální obsah. Atraktivní součástí výstavy bude virtuální realita, díky které se může návštěvník projet Slovenskou strelou, navštívit byt Otto Wichterleho, Baťu ve Zlíně, prohlédnout si turbínu apod.

Výstavu připravila Česká centra společně s partnery v roce 2018, instalována byla na mnoha místech v zahraničí i v Čechách. Poprvé byla otevřena v Berlíně, poté slavila úspěchy např. v Madridu, Stockholmu, Mnichově, Aténách, Římě, Pekingu, Šanghaji nebo Tokiu. V Praze byla prezentována veřejnosti v pražské Galerii Českých center, v kampusu vysokých škol v Dejvicích nebo na strojírenském veletrhu v Brně. Výstava byla v roce 2018 nominovaná na Czech Grand Design Award za grafický design.

Představené osobnosti: Otto Wichterle, Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý, Ludvík Očenášek, Viktor Kaplan, Josef Ressel, František Křižík, Josef Sousedík, Armin Delong 

Představené firmy: Škoda, JAWA, Baťa, Tatra, Zetor, Koh-i-noor, Albatros

Výstava se koná ve foyeru 2. patra NTM od 26. 5. do 15. 9. 2021.

 

Kontakt:
Bc. Jan Duda

Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00  Praha 7
M: +420 770 121 917
E: jan.duda@ntm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.