XXV. OTEVŘENO Kolín

19.06.2020 10:50|příspěvkové organizace

Ve dnech 26.–28. června 2020 se uskuteční XXV. celostátní přehlídka pantomimy a pohybového divadla Otevřeno v Kolíně. Přehlídka se bude konat v prostorách Městského divadla v Kolíně. 

 

Posláním přehlídky je umožnit jednotlivcům, dvojicím a skupinám vyjádřit svůj názor, rozvíjet tvůrčí iniciativu na jevišti i mimo něj v oborech pantomimy a pohybového divadla. Přehlídka je jedinou pravidelnou společnou nesoutěžní celostátní akcí slyšících i neslyšících mimů, herců a tanečníků. Vzala si za úkol hledat nové formy nonverbálního vyjádření, podporovat integraci sluchově postižených herců, vzájemně se inspirovat a ukázat, co lze ve jmenovanýchoborech vyjádřit a čeho lze dosáhnout. Má pravidelně podávat přehled o současných stavech a trendech v oboru a podílet se na vývoji tvorby české pantomimy a divadla.

Výběr na celostátní přehlídku obvykle probíhá na 4-5 mezikrajových přehlídkách začátkem března (samotná celostátní přehlídka se uskutečňuje koncem dubna). V letošním roce se z důvodu epidemiologických opatření mezikrajové přehlídky neuskutečnily a pořadatelé se rozhodli oslovit všechny soubory, které byly do mezikrajových přehlídek přihlášeny. Z nich a jejich vystoupení (některé ještě z různých důvodů odpadly) byl sestaven program posunuté přehlídky. V Kolíně se nakonec představí tyto soubory: Divadlo beze slov Hradec Králové, TS FLASH Jaroměř, ZUŠ Červený Kostelec, Orbita Brno, Pantomima S. I. Brno, Bílá holubice Ostrava, Parau‑Parau Jablonec nad Nisou, TAPC Magdaléna Rychnov u Jablonce nad Nisou, a T-Dance Písek.

Všechna představení budou hodnocena (včetně veřejného diskusního setkání) lektorským sborem, jehož členy budou Lenka Lázňovská, Antonín Klepáč, Zoja Mikotová, Ladislava Petišková, Josef Tichý a Veronika Vaculíková.

V doprovodném (inspirativním) programu se v Kolíně představí pantomimické duo Kozel ve fraku (Anna Kukuczková a Vojtěch Svoboda) s představením ABSURDITKY, Vojtěch Švejda v představení ALBERT SE BOJÍ a Michal Chovanec a Ondřej Klíč ve vystoupení CVIČENCI ZA ČAROU. Program bude doplněn o pracovní setkání (minidílničky) Roberta Nižníka.

Přehlídku vyhlašuje ECPN (Evropské centrum pantomimy neslyšících) a NIPOS (Národní informační a poradenské středisko pro kulturu), spolupořadatelem je Městské divadlo v Kolíně. Celostátní přehlídka probíhá pod záštitou České komise pro UNESCO, za finanční podpory Ministerstva kultury, kraje Jihomoravského, Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského. Statutárních měst Hradce Králové, Jablonec nad Nisou, Plzně a Městského úřadu v Kolín. Generální partner přehlídky je TOTAL ČESKÁ REPUBLIKA, s.r.o.


Kontakt: 
Jindřich Zemánek
ECP
T: 603 450 739
E: rz@seznam.cz

Karel Tomas
NIPOS
T: 603 480 111
E: tomas@nipos.cz

Josef Dušek
public relations
NIPOS
T: 778 702 494
E: dusek@nipos.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.