Z deseti Fondem podpořených celovečerních filmů jsou čtyři debuty

14.02.2020 12:13|příspěvkové organizace

Rada Státního fondu kinematografie podpořila ve výzvě na výrobu celovečerního hraného filmu deset projektů. 

 

Vybrala tři historická dramata prezentující dodnes podstatné společenské události, tři originální snímky s festivalovým potenciálem, tři inovativní žánrové snímky a jednu pohádku zpracovávající klasickou Erbenovu předlohu. Z deseti podpořených projektů jsou hned čtyři režírovány slibnými debutanty, což vyjadřuje dlouhodobou snahu Rady podporovat začínající autory. Ve výzvě bylo rozděleno celkem 64 milionů Kč. 

Nejvyšší podporu 11 milionů Kč dostal film Arvéd debutujícího režiséra Vojtěcha Maška. Psychologicko-mystický thriller je variací na faustovské téma. Je inspirován osudy skutečné historické postavy doktora Jiřího Arvéda Smíchovského, který byl konfidentem nacistického i posléze komunistického režimu a vyznavačem okultních věd. Scénář napsal Vojtěch Mašek spolu s Janem Poláčkem. Sám Mašek má na svém kontě scénář k festivalově velmi úspěšnému snímku Křižáček. V hlavních rolích by se měli představit například Saša Rašilov, Michal Kern, Martin Pechlát nebo Jaroslav Plesl. Druhou nejvyšší podporu 9,5 milionu Kč získalo rodinné drama Konec světa režiséra Ivana Zachariáše. Jde také o režisérův celovečerní debut. Zachariáš natočil dva velmi úspěšné seriály pro HBO (Pustina a Bez vědomí). Děj podpořeného snímku je zasazen do složitého období Pražského jara roku 1968.Třetí nejvyšší podporu 8 milionů dostaly shodně dva filmy. Sociální drama Amerikánka o dívce, která prošla dětským domovem, pěstounskou péčí i pasťákem. Režisér Viktor Tauš (Klauni, seriály Vodník, Modré stíny, Zrádci) převede na filmová plátna úspěšnou divadelní inscenaci, kterou režíruje v kulturním prostoru Jatka 78. Stejnou podporu dostalo válečné drama 1919 režiséra Tomáš Hoffmana, pro kterého to bude po debutu Bezva ženská na krku jeho druhý celovečerní počin. Ve snímku o boji českých legionářů na Sibiři po konci první světové války by se měla objevit řada známých herců v čele s Martinem Hoffmanem, Ondřejem Vetchých, Hynkem Čermákem, Michalem Dlouhým nebo Petrem Vaňkem.      

Klasickou pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký zfilmuje režisér Jiří Strach. Scénář podle předlohy Karla Jaromíra Erbena napsal Marek Epstein. Od Rady Fondu získal film podporu 6 milionů Kč. Spolupráci s Jiřím Strachem si zopakuje herec Ivan Trojan, který ztvárnil hlavní postavu již v obou dílech divácky úspěšného snímku Anděl Páně. Režisér seriálů Autobazar Monte Karlo a Pěstírna Andy Fehu dostal od Rady podporu ve výši 5,5 milionu Kč pro svůj druhý celovečerní film Krvavá nevěsta. Příběh sleduje dva youtubery, kteří se po podivné události, která se jim přihodila na dálnici D1, vydávají pátrat po stopách tajemné bytosti. Krvavá nevěsta je hororovou komedií o honbě za sledovaností, opožděném dospívání a o tom, kdy natáčení přestává být nevinnou zábavou. Drama s prvky gangsterky Tři týdny pod mořem debutujícího režiséra a scenáristy Martina Kuby podpořila Rada částkou 5,5 milionu Kč. Na scénáři s režisérem spolupracoval Marek Grajciar a film zavede diváky do prostředí ruské mafie v ČR. Příběh chlapce Míši, který pátrá po svém zmizelém otci, začíná odsunem sovětských vojsk z území ČR po roce 1989. Dalším celovečerním debutem je thriller Úpal režiséra Štěpána FOK Vodrážky, kterému Rada udělila podporu ve výši 4,5 milionu korun. Scénář k napínavému příběhu s kriminální zápletkou napsal David Bloom. Režisér Štěpán FOK Vodrážka je autorem několika krátkých filmů a hudebních klipů pro Tata Bojs, rapera Vladimira 518 nebo Prago Union. Historické romantické drama Služka režisérky Mariany Čengel Solčanské (Únos, Sviňa) dostalo podporu 4 miliony Kč. Scénář vznikl podle stejnojmenné knihy spisovatelky Hany Lasicové. Posledním podpořeným snímkem je hudební film Nikola Šuhaj, příběh lásky, směšnosti a smrti. Známý filmový a divadelní režisér Vladimír Morávek rozšířil již několikrát zpracovaný příběh o pátrání po rozměrech svobody. Projekt byl podpořen částkou 2 miliony Kč. 

V rámci výzvy se hlásilo 21 chystaných celovečerních hraných filmů, pouze dva mají být režírovány ženami, což bohužel odpovídá dlouhodobému trendu v české hrané tvorbě. Pouze jeden z předložených projektů pak deklaroval vůli řídit se při natáčení principy udržitelné filmové produkce.

 

 

 

Výroba celovečerní hraný film 2020-2-1-4

Název 

Podpora (Kč)

Režie

Žadatel

Arvéd

11 000 000

Vojtěch Mašek

Cinémotif Films s.r.o.

Konec světa

9 500 000

Ivan Zachariáš

LUMINAR Film s.r.o.

Amerikánka

8 000 000

Viktor Tauš

HEAVEN'S GATE s.r.o.

1919

8 000 000

Tomáš Hoffman

INFINITY PRAGUE Ltd, a.s.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

6 000 000

Jiří Strach

LUXOR spol.s.r.o.

Krvavá nevěsta

5 500 000

Andy Fehu

Snake Catcher s.r.o.

Tři týdny pod mořem

5 500 000

Martin Kuba

moloko film s.r.o.

Úpal

4 500 000

Štěpán FOK Vodrážka

Bionaut s.r.o.

Služka

4 000 000

Mariana Čengel Solčanská

CINEART TV PRAGUE s.r.o.

Nikola Šuhaj, příběh lásky, směšnosti a smrti

2 000 000

Vladimír Morávek

Větrné mlýny s.r.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.