Nastavení cookies

Žádné extrabuřty pro Lichtenberga

04.11.2020 07:48|ministerstvo

Reakce Lubomíra Zaorálka na rozhovor s muzikálovým producentem Oldřichem Lichtenbergem v MF Dnes z 2. 11. 2020.

 

Toho bohdá nebude, aby ministr kultury škudlil na Národním divadle, Národním muzeu, Národní galerii nebo České filharmonii a místo toho vykrmoval ty, pro něž je kultura především kšeft. Musím muzikálového producenta a majitele Divadla Broadway Oldřicha Lichtenberga zklamat. Rozpočty institucí, jež jsou výkladní skříní české kultury, za předimenzované nepokládám. Více než miliarda, která na jaře putovala na pomoc těm, co jsou prověřenými příjemci dotací, nezahučela v černé díře, nýbrž pomohla přežít aktérům neziskové kultury, včetně regionálních divadel a orchestrů.

Netuším, zda někdy Oldřich Lichtenberg žádal dotaci na nějaký projekt. Rozhodují odborné komise, které ministr neovlivňuje a pro něž je klíčová kvalita, nikoliv pozlátko. Pan Lichtenberg vystavěl na kulturní produkci svůj byznys. Budiž mu přáno. Pak by se ale měl také jako seriózní byznysmen chovat – nehrát s cinknutými kartami a nemlátit kolem sebe. Bohužel to všechno v rozhovoru pro MF Dnes 2. listopadu předvedl.

Mrzí mě, jak shazuje práci zaměstnanců ministerstva kultury. Je jich podstatně méně než v resortu průmyslu a obchodu, spolu se kterým jsme připravili první i druhou výzvu programu COVID - Kultura. Až vyčerpáme přidělených 900 milionů, máme od premiéra přislíbeno navýšení financí. Administrujeme celou část pomoci pro OSVČ, ale protože nám nestačí kapacity, musí přetíženým úředníkům pomáhat zaměstnanci příspěvkových organizací resortu. Zatímco si podnikatel Lichtenberg stěžuje, my vyřizujeme tisíce žádostí, mimo jiné od herců a zpěváků z jeho divadla. Zaměstnává je jako OSVČ na švarcsystém, takže se teď nemusí starat o jejich mzdy, na rozdíl od nás.

Prázdná hlediště a prázdné sály mne drtí. Oč rychleji se vypořádáme s epidemií, tím rychleji se budou opět plnit. Většina zástupců uměleckého světa to chápe, jednání s nimi jsou vstřícná. Občas narazíme i na arogantní jedince, kteří jsou zvyklí klestit si cestu ostrými lokty. Vesměs to jsou ti, kterým jde víc o vlastní zisk než o kulturu. Žádné extrabuřty ale pro ně nemám, výhrůžkami si změnu pravidel k obrazu svému nevynutí.

 

Autor: Lubomír Zaorálek, Mladá fronta DNES, 4. listopadu 2020

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.